Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Oficjalne zasady gry
Autor Wiadomość
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-04, 14:36   Oficjalne zasady gry

My tu gadu gadu o turniejach, a tak naprawdę nie wiadomo w co i jak grać! Byłoby bardzo dobrze, gdyby w niedługim czasie pojawiły się oficjalne zasady gomoku, renju i pente, według których powinny być rozgrywane turnieje liczone do rankingu - zarówno rankingu Federacji (zakładam, że taki będzie), jak i międzynarodowego (jeśli takowy istnieje).

Co trzeba wiedzieć:
- rozmiar planszy (np. gomoku - plansza 19x19 czy 15x15?),
- zasady otwarć w grze turniejowej (w renju wiadomo, ale w gomoku: pro, long pro, swap?, w pente: G Pente?, D Pente?, jeszcze jakoś inaczej?),
- overline - w pente wygrywa, w renju wygrana białego, a przegrana czarnego, a w gomoku?,
- minimalny czas na partię w grze turniejowej dla każdej z tych gier,
- prawa i obowiązki zawodników na turnieju (cisza na sali, sala turniejowa - No smoking area, itd.),
- rola sędziego, jego uprawnienia (nawet jeśli sędzia nie musi interweniować w 20 turniejach, być może będzie musiał w 21), sprawa reklamacji wyniku, itd.
- wszystkie inne rzeczy, o których zapomniałem, a są ważne.

Pozdrawiam,
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-04, 15:00   

Plansza: 15X15 powinismy sie do niej przyzwyczajac w gomoku i renju
19X19 pente
Otwarcia: Pente pro
gomoku: swap pytanie tylko czy z czarnym obwiazkowo na srodku czy nie?
Sedzia: patrzy patrzy i sprawdza czy ktos nie zabral pionka czy nie oszukuje z zegarem.Ma prawo dyskwalifikacji.
Sala: cisza oczywiscie!!!
Czasy: gomoku , pente minimalny 10 min lub 15
renju 15 lub 20 ( oficjalny rifu)
ranking graczy : pracujemy nad tym!
wywalaniania mistrza: rowniez praca wre:)

p.s Oczywiscie pisze o partiach liczonychdo rankingu federacji co wcale nie oznacza ze innych turniejow nawet organizowanych przez federacje nie bedzie.

UTRATOS!!
 
 
Gość

Wysłany: 2004-05-04, 21:05   

Tutaj masz oficjalne zasady gry w renju, mam nadzieję, ze angielski nie sprawi trudności :-)
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-05-04, 23:22   

Mysle z Federacja (konretnie zarzad) ustali jakie zasady przyjmujemy, no i beda one oficjalnie obowiazywac. Na pewno damy znac RIF, ze cos takiego istnieje i oficjalne zasady powstana. Mysle ze zwykle i odmiany turniejowe na przyklad, jak swap, czy long pro.
 
 
 
SaraLi


Dołączył: 15 Maj 2004
Posty: 9
Wysłany: 2004-05-15, 12:34   

utratos napisał/a:
ranking graczy : pracujemy nad tym!
wywalaniania mistrza: rowniez praca wre:)

p.s Oczywiscie pisze o partiach liczonych do rankingu federaci co wcale nie oznacza ze innych turniejow nawet organizowanych przez federacje nie bedzie.

UTRATOS!!


Witam po długiej przerwie

Jeżeli mogę coś zaprpnoać w kwestii rankingu to wydaje się żenajlepsza będzie tzw. "Metoda Hollingtona" stosowana takze z powodzeniem w rankingu Federacji Scrabble stosowanym od lat przez Polską Federacje Scrabble, a że system rozgrywania turniejów jest niejako zbliżony to myślę, że byłby to niezły pomysł.

A na czym to polega to już mowię:

"Do rankingu zalicza się wszystkie partie rozegrane podczas oficjalnych turniejów w ciągu ostatnich dwóch lat. Aby znaleźć się na liście rankingowej, należy mieć rozegrane w tym okresie przynajmniej 30 partii. Zawodnikom nie posiadającym jeszcze rankingu przydziela się na czas trwania turnieju ranking tymczasowy równy 100.

Ranking to suma punktów pomocniczych, zdobytych na przeciwnikach (punkty te żargonowo zwane są "skalpami"), podzielona przez liczbę rozegranych partii.
"Skalpem" zawodnika z rozegranej partii jest ranking przeciwnika:

powiększony o 50 w przypadku zwycięstwa;
pomniejszony o 50 w przypadku porażki;
nie zmieniony w przypadku remisu.
Załóżmy, że gracz X ma ranking 107, a gracz Y ma ranking 96. Spotykają się ze sobą na turnieju.
Jeżeli wygra X, to jego "skalp" z tej partii wyniesie 146 (96 + 50), a "skalp" gracza Y wyniesie 57 (107 - 50).
Gdy wygra Y, to jego "skalp" wyniesie 157 (107 + 50), a "skalp" gracza X wyniesie 46 (96 - 50).
Gdy padnie remis, to "skalp" gracza X wyniesie 96, a "skalp" gracza Y wyniesie 107.

Zasadę tę modyfikuje się w jednym przypadku - gdy różnica rankingów między przeciwnikami przekracza 50, a zwycięży gracz z wyższym rankingiem.
Załóżmy, że gracz X ma ranking 135, a gracz Y ma ranking 70.
Gdyby nie zmodyfikowano zasady generalnej, to w przypadku zwycięstwa gracza X, jego "skalp" wyniósłby 120 (70 + 50), zatem poniósłby on stratę mimo zwycięstwa, natomiast "skalp" gracza Y wyniósłby 85 (135 - 50), czyli zanotowałby on zysk mimo porażki.
Modyfikacja zasady generalnej polega na tym, że w takim przypadku "skalpami" obu graczy są ich własne rankingi (dla gracza X - 135, a dla gracza Y - 70).

Ranking zaokrągla się do najbliższej liczby całkowitej (dokładne 5/10 zakrągla się w górę). Jedynie dla potrzeb ustalenia kolejności na liście rankingowej porównuje się dokładne, nie zaokrąglone liczby.

Opisany sposób obliczania rankingu to tzw. "Metoda Hollingtona".

Możlwe Poprawki (zastsowane przez PFS)

Od pewnego czasu dało się zauważyć, że ranking liczony tą metodą, po przekroczeniu ok. 150-200 partii, ulega nienaturalnemu usztywnieniu i, w przypadku graczy, których poziom gry się szybko zmienia (zwykle poprawia), przestaje odzwierciedlać ich rzeczywistą, aktualną siłę gry. Ponadto gracze, którzy mają ranking niższy od 100, są przeważnie (choćby z racji doświadczenia turniejowego) silniejsi od debiutantów, którym przecież na czas turnieju przydziela się ranking tymczasowy równy 100. W związku z tym Zarząd PFS w kwietniu 1999 wprowadził do opisanej metody modyfikacje, zgodnie z którymi:
dwuletni okres naliczania rankingu jest weryfikowany na bieżąco
ranking jest liczony z takiej liczby ostatnio rozegranych turniejów, by liczba zaliczonych doń partii nie przekroczyła 200
zawodnikom, którzy mają ranking niższy od 100, przydziela się na czas trwania turnieju ranking tymczasowy równy 100 (podobnie, jak debiutantom)"


Oczywiście można ograniczyć okres rankingowy z ostatnich 2 lat do np 1 roku czy też liczbę partii liczonych do rankingu z 200 do np 100 - ale są to kwestie czysto techniczne nie zmieniające zarówno Zasady jak również idei Metody Hollingtona

Całośc pożna znleźć na tronie Polskiej Fedracji Scrabble - w dziale "Jak powstaje ranking" po lewej stronie witryny

O TUTAJ

pzdr

Sara Li
Ostatnio zmieniony przez SaraLi 2004-05-15, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-05-15, 18:46   

Niezła robota, SaraLi :)
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-16, 21:34   

  Nigdy nie lubiłem rankingu ze scrabli, trójcyfrowego z niskimi wartościami : /, nie podoba mi się wprawdze to, że na każdej stronie ranking liczony jest inaczej ale myślę, że łącząc sposób liczenia rankingu z kurnika, bk i pente.org napewno można dojść do dobrego rozwiązania tego problemu.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
SaraLi


Dołączył: 15 Maj 2004
Posty: 9
Wysłany: 2004-05-16, 22:08   

Chaosu napisał/a:
  Nigdy nie lubiłem rankingu ze scrabli, trójcyfrowego z niskimi wartościami : /, nie podoba mi się wprawdze to, że na każdej stronie ranking liczony jest inaczej ale myślę, że łącząc sposób liczenia rankingu z kurnika, bk i pente.org napewno można dojść do dobrego rozwiązania tego problemu.


A W CZYMŻE LEPSZY JEST RANKING TRÓJCYFROWY od czterocyfrowego lub pięciocyfrowego - dla potrzeb ustalania kolejności na liście rankingowej, ranking Hollingtona podaje się do drugiego miejsca po przecinku - ranking trójcyfrowy jest brany pod uwagę TYLKO NA TURNIEJACH, do obliczania tzw. skalpów) - najważniejsze jest aby ranking określał SIŁĘ GRY GRACZA w danym momencie i dodatkowo mógł dla danego gracza ewoluować - tzn wzrastać i spadać w zależności od tego jak się sprawuje dany gracz - nie tak jak w szachach, gdzie oficjalny ranking nie dość, że jest dość skomplikowany to jeszcze szachista swoje maksymalne rankingowe osiągnięcie zachowuje niejako dozywotnio (czego przykładem był swego czasu Robert Fisher - którego ranking przez wiele lat pozostawał nie pobity mimo, że Fisher już dawno przestał być akywnym graczem.

Zresztą "Hollington" - to tylko moja propozycja, gdyż spełnia on praktycznie wszystkie zadania jakie ranking powinien spełniać, a przed wszystkim (wbrew pozorom) sposób jego liczenia i aktualizowaia jest wręcz banalny.

A tworzenie konglomeratu będącego połączeniem kilku metod rankingowych wprowadzić może jedynie chaos. Należy wybrać JEDNĄ SPRAWDZONĄ METODE - na zasadzie, że nie wyważa się otwartych drzwi

PS.
Osobiście po analizie sposobu liczenia rankingów "kurnikowych" w gomoku, szachach, literakach itp. porównując ją ze Scrabblowym "hollingtonem" (stosowanym zresztą w nieco zmodyfikowanej wersji na www.zagraj.pl - ONET) zarówno sposób licznia jak i "sprawiedliwość osądu" zdecydowanie przemawia za Hollingtnem (zaznaczam, że na potrzeby ustalania kolejności na liście przedstawia się jego wartość z dwoma miejscami po przcinku - np. 123.67, co de facto czyni go PIECIOYFROWYM)

PS.2
Ale to tylko propozycja oparta o pobieżne analizy i kilku sposobów liczenia siły gracza i o "sprawdzalność praktyczną" - i wcale nie namawiam do niej na siłę.

Po prostu pojawiło się pytanie - pojawiła się z mojej strony konkretna propozycja. Uważam, że wszelkie propozycje "połączmy to z tym" bez podaania co i jak zbyt dużej wartości nie mają.

pzdr
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-17, 12:00   

  Proszę do mnie nie krzyczeć (tekst pogrubiony jak najbardziej akceptuję) ponieważ czuję się jakbym był w szkole na lekcji, a uważam że to miejsce nie powinno równać w dół.

  Dobrze wiedzieć że jest zapisywany ranking zdwoma miejscami po przecinku, musiałem to pominąć w poprzednim poście.

  Nie powiedziałem że Hollington to nie jest Pani/Twoją propozycja, napisałem mój post tylko dlatego, że nie chciałem aby ranking ten został wybrany, jestem pewien że będą inne propozycje, a przestraszyłem się po poście Miłosza że tak się stanie.

  Nie uważam że to co napisałem odnośnie rankingów z kurnika[...] jest konkretną propozycją, powiedziałem tylko (przynajmniej chiciałem powiedzieć) że wydaje mi się że wspólnymi siłami wymyślimy coś innego, bo będzie większa satysfakcja, i napewno coś jeszcze (nie mam pomysłu co). Nie uważam również że mój post nakłania do wyważania otwartych drzwi. (ciekawe podejście!)

  PS. gdyby ranking Hollington'a miał zostać wybrany to co Wy na tożeby przesunąć przecinek o jedną cyfrę w prawo? Będzie się miło kojarzyć : )
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Tramwaj 
ktory jezdzi


Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 89
Skąd: Bielsko/Gliwice
Wysłany: 2004-05-17, 13:56   

Tak to wygląda mniej więcej w RIFie - a do RIFu nam chyba trochę bliżej niż do Scrabbli ;-) (kurde na stronie o rankingu jest pełno tekstu, wzorów, a okazało się że większość jest nieaktualna... )
Przedstawię to w skrócie..

Tabela do obliczania wyników z poszczególnych partii ( tak działają wzory w praktyce):
W tabeli kolejno (różnica w rankingu, punkty zdobyte przez gracza o ranku wyższym w przypadku zwycięstwa, pkt dla gracza niższego rankiem gry wygra, punkty dla gracza nizszego rankiem w przypadku remisu)

0-10 +16 +16 0
11-32 +15 +17 +1
33-54 +14 +18 +2
55-76 +13 +19 +3
77-100 +12 +20 +4
101-124 +11 +21 +5
125-149 +10 +22 +6
150-176 +9 +23 +7
177-204 +8 +24 +8
205-236 +7 +25 +9
237-272 +6 +26 +10
273-313 +5 +27 +11
314-363 +4 +28 +12
364-427 +3 +29 +13
428-521 +2 +30 +14
522-724 +1 +31 +15
725-2000 +0 +32 +16

Rankingi graczy są obliczane po zakończeniu każdego sankcjonowanego turnieju (wyniki w tym turnieju są obliczane wg. rankingu startowego).
Tak wygląda sprawa pośród graczy z rankingami "ustalonymi".
Gracz z rankingiem ustalonym to taki gracz, który zagrał min. 10 gier z innymi graczami o ranku "ustalonym" i uzyskał w nich nie mniej niż 3 punkty w tych grach po zakończeniu turnieju( wygrana- 1 punkt, remis - 0,5 pkt). Gracze którzy grali mniej niż 10 gier z graczami ustalonymi lub zdobyli w nich mniej niż 3 punkty są nazywani "prowizorycznymi". Rankingi tymczasowe nie śa publikowane.
Rankingi graczy "ustalonych" są zmieniane jedynie po wpływem gier z innymi "ustalonymi" graczami.
Prowizoryczny ranking jest obliczany wzorem:
Rp = Ra + (400 (W-L)) / N
Rp - nowy ranking
Ra - średni ranking "ustalonych" przeciwników
W- ilośc zwycięstw
L - ilośc przegranych
N - liczba gier
Ranking tymczasowy jest znacznie mniej godny zaufania niż ranking ustalony. Max Rp to Ra+300.
Gracz który przystępuje do turnieju z rakingiem prowizorycznym zostaje prowizorycznym do jego końca. Jeśli w jego trakcie wypełnił warunki by dostac ranking ustalony jego ranking prowizoryczny zmieni się w ustalony po turnieju.
_________________
jawmart, buraczek979
 
 
 
SaraLi


Dołączył: 15 Maj 2004
Posty: 9
Wysłany: 2004-05-19, 20:42   

W kwestii propozycji przedmówcy

Nie wygląda to źle - lecz nie ważne jest do czego nam bliżej (czy do RIF-u czy do Scrabbli)

Najważniejsze aby:
- ranking odzwierciedlał siłę gracza w danym momencie
- aby eleminował do minimum element przypadkowości
- aby był na tyle prosty aby przy zastosowaniu mało skomplikowanego algorytmu był możliwy do stosowania bezpośrednio na turniejach przy pomocy odpowiedniego softu (pytanie czy mamy soft, czy potrafimy go stworzyć, czy jest chętny do podjęcia się tego zadania) - bo nie wobrażam sobie, że w dzisiejszych czasach rankngi wtrakcie i po turniejach były lczone ręcznie lub na kalkulatorze.
- nie upieram się przy Hollingtonie - bo faktycznie "dalej mu do RIFU" - ale zasada turniejowa jest ta sama - rozstawienie "szwajcarskie, połówkowe ewentualnie w ostatnich rundach "duńczykiem"
- Hollington ma te przewagę nad rankingiem zaproponowanym wyżej, że jest mniej odporny na "chwlowe spadki formy graczy" i trzeba się naprawdę czymś wykazać aby zapracowac sobie na wysoką pozycję w rankingu.


PS.
Jakby co to dysponuję softem (co prawda prostym - ale wystarczającym) do obsługi turniejów Hollingtonemz licencją freeware, zapamiętujących w bazie listę graczy i ich dotychczasowy ranking - tak aby nie zachodziła potrzeba każdorazowego ich wprowadzxania przed turniejem, zapamiętujący wyniki rozegranych turniejow i automatycznie przeliczający ankingi bezpośrednio po turnieju (o rozstawieniach z automatu do poszczególnych rund nie wspomnę)

pzdr

pzdr
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-05-22, 17:45   

SaraLi, co to jest:
Cytat:
rozstawienie "szwajcarskie, połówkowe ewentualnie w ostatnich rundach "duńczykiem"
???

zwłaszcza ten "duńczyk" mnie intryguje, ale połówkowe też...
 
 
 
SaraLi


Dołączył: 15 Maj 2004
Posty: 9
Wysłany: 2004-05-24, 11:44   

100per napisał/a:
SaraLi, co to jest:
Cytat:
rozstawienie "szwajcarskie, połówkowe ewentualnie w ostatnich rundach "duńczykiem"
???

zwłaszcza ten "duńczyk" mnie intryguje, ale połówkowe też...


Już mówię:

- "duńczyk" - odmiana "szwajcara" - z tym że w systemie szwajcarskim na jednym turnieju nie mogą te same osoby grać ze sobą więcej niz jeden raz (w takim przypadku bierze się nastepnego z listy) - w "duńczyku" ta zasada nie występuje i niezależnie od tego czy gracze grali juz ze soba czy nie grają zgodnie z kolejnością zajmowanych miejsc - ergo DOPUSZCZA się powtórne spotkanie tych samych graczy na jednym turnieju - taka zasada jest stosowana z reguły JEDYNIE PODCZAS DWÓCH OSTATNICH RUND - kiedy to decydują się losy zwycięstwa w turnieju aby nie powodować sytuacji, że w przedostatniej czy ostatniej rundzie gracz pierwszy na liście grał np. z czwartym (bo z 2 i 3 juz grał wcześniej) - wtedy widać BEZPOŚREDNIĄ WALKĘ O ZWYCISTWO

- "system połówkowy" - to także modyfikacja "szwajcara, z tym, że o ile w "szwajcarze" do kolejnych rund rozstawiani są gracze "jak leci" według listy (1 z 2, 3 z 4, 5 z 6 itd), to w "połówkowym" najpierw dzieli się (przed rozstawieniem do kolejnej rundy) graczy z jednakową ilością punktów "na pół" tworząc dwie "połówki" - A(górna połowa) i B (dolna połowa) i rozstawia się systemem "nr 1 z połówki A gra z nr 1 z połówki B, nr 2 z połówki A gra z nr 2 z połówki B itd....

Z tym, że aby właściwie ustalić kolejność na liście w przypadku graczy z jednaową ilością punktów potrzebne jest DODATKOWE KRYTERIUM, i takowe trzeba wybrać:
- w szachach jest to np. aktualny ranking gracza (lepszy w rankingu jest wyżej w klasyfikacji)
- w Scrabble dodatkowym kryterium są "małe punkty" - czyli suma punktów uzyskanych dotychczas w rozegranych meczach

a w gomoku???

może być również ranking (o ile takowy się ustali) albo np. jakieś inne kryterium (może liczba ruchów w danej partii - im mniejsza tym lepsze miejsce, ale to tylko takie luźne przemyślenie) - bo ranking jest o wiele bardziej łatwiejszy do zastosowania.

pzdr
 
 
boreasmun 
boreasmun


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-06-09, 15:42   

Odgrezbując stary temat o oficjalnych zasadch gry i wracając do problemu otwrc i wielkości planszy. Moja propozycja wygląda tak, by za oficjalne (liczone do rankingu federacji) uznać na równych prawach 15x15 swap i 19x19 (long)pro. - long w nawiasie, bo kiedyś ktos mówił, że cos takiego jak long pro oficjalnie nie iestnieje. O tym, która z tych zasad obowiazywałaby na danym turnieju decydowaliby organizatorzy (oczywiscie na razie turniej organizuje federacja, ale kiedyś przeciez będa różne kluby i osrodki).
Dlaczego tak,
po pierwsze - bedzie ciekawiej, bo niektórzy sa lepsi w tym a inni w tamtym
po drugie - bedąc czasem zmuszonym do gry przy zmienionych zasadach zachowuje sie większa elastycznośc umysłu
po trzecie - obie formy gry sa w miarę sprawiedliwe
po czwarte - na cos kupujemy dwustronne gobany
po piąte - chciałbym się nie skompromitiowac w chociaż jednym turnieju :wink:

Co sądzicie o tej propozycji? Nie wynika ona bynajmniej z mojej niecheci do planszy 15x15 tylko z faktu, że moim zdaniem rozgrywka long pro. jest ciekawsza na większej planszy oraz ze wszystkich wymienionych wyzej powodów. Prawdopodobnie turniej 15x15 swap byłyby znacznie częstsze, ale proponuje by long pro. 19x19 tez miały wpływ na ranking.
Czekam na opinie
Boreas Mun
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-06-09, 15:59   

Podobno na planszy 19x19 i pro, czarny ma pewną i dość łatwą wygraną (przynajmniej jeżeli gra na poziomie Zakona czy Utratosa, a może i trochę niższym też). Jeśli tak jest rzeczywiście, to taki wariant jest bez sensu od pewnego poziomu. Gdyby jednak powstał i ustabilizował się ranking, być może słabsi zawodnicy mogliby grać między sobą też na 19x19 pro.

Pozdrawiam,
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group