Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa opcja w gomoku
Autor Wiadomość
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2006-12-13, 12:40   

Natomiast co do nowych opcji w gomoku, to ostatnio gdzieś na necie znalazłem coś co nazywano Gomoku+. Nowa opcja polegała na tym, że piątka wygrywa, o ile z żadnej strony nie jest blokowana, tzn. nie wystarczy ułożyć pięciu kamieni, ale trzeba zadbać o to, że po każdej stronie piątki nie ma kamienia przeciwnika.

Nie zmienia to bardzo rozgrywki, ale zawsze jest to jakiś sposób do dodatkowej obrony zwłaszcza w standardzie. Jak już mówiłem to nie jest mój pomysł, ale bardzo mi się podoba.

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2006-12-13, 13:11   

Mój umysł podpowiada, że w przypadku pojedynku dobrych graczy w 99% przypadkach był by remis.
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-12-13, 19:18   

Nie zmienia bardzo? Z tego co napisałeś, to wolna czwórka wcale nie oznacza wygranej :|
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2006-12-13, 22:26   

templar napisał/a:
Nie zmienia to bardzo rozgrywki, ale zawsze jest to jakiś sposób do dodatkowej obrony zwłaszcza w standardzie. Jak już mówiłem to nie jest mój pomysł, ale bardzo mi się podoba.

Żeby wygrać, trzebaby zrobić jednocześnie przynajmniej dwie otwarte czwórki, co zdarza się raczej niezmiernie rzadko :] Popraw mnie, jeśli się mylę.

Co do ermijo, to naprawdę z dobrej woli proponuję Ci popracować nad logiką swoich wypowiedzi, ludzie Cię będą lepiej traktować, mniej będzie niekonstruktywnej krytyki typowych błędów logicznych no i więcej Twojej satysfakcji. To właściwie przydałoby się bardzo wielu ludziom, pewnie czasem też mi. :] W każdym razie mniej będę musiał przeklinać, czytając Twoje posty. Dzięki!
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2006-12-14, 02:39   

Yyyy... chyba nie załapaliście o co chodzi. Wolna czwórka nadal wygrywa jak najbardziej - jak sobie wyobrażasz, Ece, że jest inaczej? Bo nie jaże. I nie trzeba mieć dwóch czwórek, żeby wygrać. Po prostu dostajemy możliwość jednego bloku więcej.

Nie przesadzajmy.... większość partii kończy się winem piątką nie blokowalną z obu stron. Tzn. ile widzieliście partii w których postawiona piątka ma przed sobą i za sobą kamień przeciwnika? Bo ja sobie nie przypominam, żebym jakąkolwiek widział.

Akurat to co poruszyliście to nie bardzo przemawia do mnie, ale proszę o rozwinięcie wypowiedzi - może wtedy pojmę to lepiej.

Pozdrawiam
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
Johanka_z_arcu 
hejże :-)


Dołączyła: 28 Kwi 2004
Posty: 237
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-12-14, 09:34   

Nie chodzi o cos takiego?

Może dziwny win, ale jednak, 5 blokowana z obu stron :)

http://www.kurnik.pl/prze...=25500778&app=1
_________________
"Karpacka Spolka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie Oddzial Zaklad Gazowniczy w Krakowie OGLASZA PRZERWE w funkcjonowaniu SMOKA WAWELSKIEGO z powodu awarii."
 
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2006-12-14, 10:36   

Johanka_z_arcu napisał/a:
Nie chodzi o cos takiego?

Może dziwny win, ale jednak, 5 blokowana z obu stron :)

http://www.kurnik.pl/prze...=25500778&app=1


Heh... no nie przesadzajmy. :) Rzeczywiście w myśl tej nowej zasady partia by się nie zakończyła, ale wówczas pamiętając o nowej zasadzia nie zagrałabyś piątki, tylko rozwinęła trójkę. ;) A więc ta zasada w żaden sposób by nie wpłynęła na wynik tej partii.

No ale tak czy owak to jest dobry przykład jak ta zasada by funkcjonowała.

Pozdrawiam
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-12-14, 11:55   

Myślałem że wiem o co Ci chodzi, ale jednak nie wiem.
templar napisał/a:
[...]piątka wygrywa, o ile z żadnej strony nie jest blokowana, tzn. nie wystarczy ułożyć pięciu kamieni, ale trzeba zadbać o to, że po każdej stronie piątki nie ma kamienia przeciwnika.
1. Skoro "z żadnej strony nie jest blokowana", to musi to być "wolna piątka". Blokowana z jednej strony nie odpowiada tej definicji.

2. Potworek językowy: "po każdej stronie". Ja (widać nie tylko) zrozumiałem to jako "po żadnej ze stron piątki nie ma...". Mówimy "żadnej gry nie wygrałem na czas", a nie "każdej gry nie wygrałem na czas". Zresztą na początku sam użyłeś "żadnej strony". Chociaż już sam nie wiem, bo może chodziło Ci o to, że piątka musi mieć przynajmniej jeden koniec wolny. Notabene w takim przypadku również wolna czwórka może się okazać niewystarczająca (np. xxxx_o).
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2006-12-14, 12:47   

Uhhh... Rzeczywiście coś nie tak napisałem. :D Rozchodzi się o to, że istnieje strona z której piątka nie jest blokowana, tzn. układ o_xxxxo niewygrywa, ale układ _xxxxo już wygrywa (obydwa przy ruchu x). Właśnie dokładnie o to mi chodziło, że piątka musi mieć jeden koniec wolny. Wówczas układ xxxx_o przy ruchu x jest jak najbardziej winem. Zaś przy ruchy o nie jest winem, ale w zwyczajnym gomoku też by nie był winem.

Heh... musze popracować nad wysławianiem się. :lol:

Pozdrawiam
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2006-12-14, 12:53   

Hmm... sprawdziłem jeszcze raz w necie i Gomoku+ to jednak było, że z żadnej strony piątka nie może być blokowana. ;) Już sam się pogubiłem, no ale tak czy owak są dwa warianty (pewnie Gomoku+ by mocno skomplikowało rozgrywke, ale czy aż tak bardzo?). Ja polecam wariant, że przynajmniej jeden koniec musi być wolny.

Pozdrawiam
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-14, 13:04   

Opcja "Piątka musi być nie blokowana z przynajmniej jednej strony aby była wygrywająca" jest dość ciekawa . Dodaje nową możliwość blokowania trójek ___ooo_X . Ale raczej nie jest to rewolucja drastycznie zmieniająca przebieg gry...
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2006-12-14, 13:12   

utratos napisał/a:
Opcja "Piątka musi być nie blokowana z przynajmniej jednej strony aby była wygrywająca" jest dość ciekawa . Dodaje nową możliwość blokowania trójek ___ooo_X . Ale raczej nie jest to rewolucja drastycznie zmieniająca przebieg gry...


Hmm... Tak też pisałem, że to nie zmienia mocno rozgrywki, ale osobiście chętnie bym to wypróbował jak to działa w praniu, bo to co się nam wydaje, a to jak jest naprawdę to mogą być dwie różne rzeczy. ;)
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
teletombola

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 123
Wysłany: 2006-12-14, 17:33   

swap 2 nie przyjął się niemal wcale wiec to zupełnie zginęłoby śmiercią naturalną...
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2006-12-14, 18:52   

templar napisał/a:
Wówczas układ xxxx_o przy ruchu x jest jak najbardziej winem. Zaś przy ruchy o nie jest winem, ale w zwyczajnym gomoku też by nie był winem.
W zwyczajnym Gomoku byłby winem, bo w kolejnym ruchu robisz piątkę (oxxxxxo lub xxxxxoo).
templar napisał/a:
Hmm... sprawdziłem jeszcze raz w necie i Gomoku+ to jednak było, że z żadnej strony piątka nie może być blokowana.
Generalnie jest to opcja chora, bo jeżeli zakładać że w tym wypadku overline wygrywa, to jest to jeszcze trudniejsze do wygrania niż "kółko i krzyżyk do 6". Potrzeba dwóch wolnych czwórek żeby wygrać, czyli trzeba być maksymalną pierdołą żeby coś takiego przegrać.
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2006-12-14, 21:31   

Ece napisał/a:
templar napisał/a:
Wówczas układ xxxx_o przy ruchu x jest jak najbardziej winem. Zaś przy ruchy o nie jest winem, ale w zwyczajnym gomoku też by nie był winem.
W zwyczajnym Gomoku byłby winem, bo w kolejnym ruchu robisz piątkę (oxxxxxo lub xxxxxoo).


Nom... masz racje... coś ostatnio mi szwankuje logiczne rozumowanie. ;)

Ece napisał/a:
templar napisał/a:
Hmm... sprawdziłem jeszcze raz w necie i Gomoku+ to jednak było, że z żadnej strony piątka nie może być blokowana.
Generalnie jest to opcja chora, bo jeżeli zakładać że w tym wypadku overline wygrywa, to jest to jeszcze trudniejsze do wygrania niż "kółko i krzyżyk do 6". Potrzeba dwóch wolnych czwórek żeby wygrać, czyli trzeba być maksymalną pierdołą żeby coś takiego przegrać.


No cóż... skoro taka gra istnieje, to znaczy, że ludzie w to grają... Z resztą nie wiem.
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group