Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-10, 19:58
Zagadka - ile jest wszystkich nicków w Gomoku na Kurniku?
Autor Wiadomość
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-02-11, 01:03   

trampek86 napisał/a:
ermijo napisał/a:
A próbowałeś zaczynać od różnych warunków początkowych? Np. od nicka ermijo i ankst?

Tak ogólnie to bez różnicy, jakim byś nie zaczął, nic to nie zmieni, to są tylko inne drzwi do tego samego budynku

Sęk w tym, że nie. Miałeś trochę szczęścia, bo wszedłeś przez całkiem dobre drzwi. Równie dobrze mogłeś wejść do prawie pustego pokoju (z dwoma wejściami), jak i do wielorodzinnego wieżowca (ze sporą liczbą drzwi).

Ja od początku skupiłem się na prawdziwym rozwiązaniu zagadki (czyli ilość nicków z co najmniej jedną grą w gomoku) zapominając, że są też nicki, które ktoś podtrzymuje, ale nimi nie gra... A trudnościami związanymi z poznaniem odpowiedzi się nie przejmowałem (chociaż byłem ciekaw, czy można samemu dojść do odpowiedzi i jak widać niezbyt).

A Wy co mieliście na myśli typując? :)

Proponuję jeszcze raz udzielić odpowiedzi, uwzględniając oryginalne pytanie Trampka :) Wiemy, że to co najmniej 135 240 nicków, ale ile naprawdę? Ja już nie zgaduję, bo znam rozwiązanie, więc zostawiam swoją pierwotną odpowiedź w grze :)

Pozdrawiam

Angst

P.S. Redy stanowią 0,19% nicków. Ciekawe, prawda? :)
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-11, 02:15   

Cytat:
Sęk w tym, że nie. Miałeś trochę szczęścia, bo wszedłeś przez całkiem dobre drzwi. Równie dobrze mogłeś wejść do prawie pustego pokoju (z dwoma wejściami), jak i do wielorodzinnego wieżowca (ze sporą liczbą drzwi).


To nie szczęście, tylko świadomy wybór nicka początkowego, przecież nie biorę go na ślepo tylko go sprawdzam czy ma trochę statystyk, jeśli jest niewypał to jest widoczny gołym okiem. A jeśli brać na ślepo no to wiadomo, że można trafić na jakąś zamkniętą grupkę, to jest proste i oczywiste, że nawet o tym nie wspominałem. Napisałem przecież "ogólnie", co znaczy tyle co "w większości przypadków". A co do grup zamkniętych to najwięcej jest tych małych, ponieważ jeśli grupa ma być zamknięta to raczej musi być dosyć mała żeby nie miała połączenia z inną. Są to grupki typu 2-4 osoby które zazwyczaj założyły nowe nicki, żeby rozegrać kilka gier i zobaczyć jak w to się gra. Czasem ale to rzadko mogą się też zdarzyć grupy po kilkadziesiąt osób np. grupa osób które grają jakieś nieoficjalne turnieje na nikach przeznaczonych tylko do takiego turnieju więc nie grają na nich w normalnych pokojach z normalnymi graczami z głównej puli. Jest jedna główna gigantyczna zamknięta grupa a wokół niej nie wiadomo ile małych zamkniętych grupek, wcześniej pisałem, że raczej jest ich niewiele, ale w sumie teraz tak myślę, że równie dobrze może być ich w pytę. A tych średnich zamkniętych po kilkadziesiąt osób to naprawdę niewiele. A ile naprawdę jest wszystkich nicków łącznie z tymi zamkniętymi grupami i wygasłymi nickami, nie mam pojęcia i raczej tylko maf to wie, a ty masz pewnie tylko szacunki, ale dobre i szacunki.

angst napisał/a:
Wiemy, że to co najmniej 135 240 nicków


Spokojnie doszłoby do około 140000, po prostu w pewnym momencie wyłączyłem program bo już mi się nie chciało czekać te pół godziny aż dojdzie do do końca, ale patrząc po tempie zatrzymałoby się w okolicach 140000.

angst napisał/a:
P.S. Redy stanowią 0,19% nicków. Ciekawe, prawda? :)


Im większy ranking tym trudniej go ugrać, przez co jest ich najmniej. Ale rzeczywiście, bardzo mało w stosunku do całej puli.
Ostatnio zmieniony przez trampek86 2013-02-11, 02:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-02-11, 02:30   

Nie wiem, co dla Ciebie jest oczywiste, bo wcześniej sam przyznawałeś, że nie wziąłeś pewnych kwestii pod uwagę w pierwotnych założeniach.

Jest 7 nicków, które ma rozegranych powyżej 100 000 partii w gomoku. Ciekawe, ile % z właściwego rozwiązania pokryłoby się z ich przeciwnikami.

Znam dokładną odpowiedź i nie piszę o szacunkach. Stąd moja propozycja kontynuacji zabawy :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2013-02-11, 02:32   

Więc jednak powinienem był szacować w górę :) I tak jestem trochę w szoku, że byliśmy dość blisko, co by nie mówić. Niestety, sądzę, że jednak nicków będzie więcej, właśnie przez te małe grupy. Bo - redy grają z redami, żółci z żółtymi a zieloni z zielonymi. Teoretycznie wystarczy jedna gra kogoś z takiej grupy z inną grupą, ale pytanie, w ilu przypadkach takie rzeczy się zdarzają.

Angst - wiesz, bo napisałeś do mafa? :) Fajnie, że poznamy odpowiedź. Tylko na które pytanie? Znasz dokładną liczbę czego? Nicków, które przez ostatnie pół roku rozegrały choć jedną grę w gomoku?

Dalej - ciekawe, że trwało to 4 godziny - przez połączenie z serwerem Kurnika, czy przez ograniczenia mocy obliczeniowej procesorów? Czy jeszcze przez co innego?

Dalej - dobrze, że Kurnik nie zablokował Ci IP :) Ja mam w czytniku RSS jakieś 500 haseł na Allegro (sprawdzanych co 5 minut) i co jakiś czas, głównie w nocy? blokują mi IP :) Muszę tylko wpisać kod z obrazka i tyle.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-11, 03:27   

angst napisał/a:
Jest 7 nicków, które ma rozegranych powyżej 100 000 partii w gomoku. Ciekawe, ile % z właściwego rozwiązania pokryłoby się z ich przeciwnikami.


Taki gracz ma średnio około 1200 przeciwników (wyliczone na szybko na podstawie średniej z 3 takich nicków, miały one odpowiednio po 1857, 1020 i 810 przeciwników, ale jakby wyliczyć z większej liczby nicków to średnia może się zmienić). Jednakże trzeba by jeszcze odfiltrować duplikaty bo mogą mieć wspólnych przeciwników, ale nie chciało mi się na razie tego robić, więc tak bez odfiltrowywania wychodzi 1200 x 7 = 8400 nicków, teraz żeby wyliczyć jaki to % trzeba założyć ile jest wszystkich nicków, dajmy na to 200 000 a więc 8400 na 200 000 daje około 4% ale jakby odjąć tak na oko te duplikaty to by ostatecznie wyszło myślę 3%.

angst napisał/a:
Znam dokładną odpowiedź i nie piszę o szacunkach.


Śmieszne, ciekawe skąd, chyba tylko od mafa albo przez jakiś trik z bazą danych Kurnika, przecież o ile te nicki które ja zliczyłem to można było wyszukać i zliczyć po statystykach, to te wszystkie nicki z zamkniętych grup albo te wygasłe można znaleźć i zliczyć tylko telepatycznie, bo niby jak inaczej? To jak szukanie igły stogu siana.

bad_mojo napisał/a:

Niestety, sądzę, że jednak nicków będzie więcej, właśnie przez te małe grupy. Bo - redy grają z redami, żółci z żółtymi a zieloni z zielonymi. Teoretycznie wystarczy jedna gra kogoś z takiej grupy z inną grupą, ale pytanie, w ilu przypadkach takie rzeczy się zdarzają.


Te małe grupy to źle opisałeś, chodzi o takie, że wchodzą np. 2-4 osoby kumple na nowych nikach zielonych i tylko zagrają kilka gier bo chcą sprawdzić jak się w to gra i znikają i ślad po nich ginie.

bad_mojo napisał/a:
Angst - wiesz, bo napisałeś do mafa? :) Fajnie, że poznamy odpowiedź. Tylko na które pytanie? Znasz dokładną liczbę czego? Nicków, które przez ostatnie pół roku rozegrały choć jedną grę w gomoku?


Nie, te nicki to przecież ja już zliczyłem, jemu chodzi o wszystkie nicki, nawet te wygasłe i te z zamkniętych grup.

bad_mojo napisał/a:
Dalej - ciekawe, że trwało to 4 godziny - przez połączenie z serwerem Kurnika, czy przez ograniczenia mocy obliczeniowej procesorów? Czy jeszcze przez co innego?


Przez nic, po prostu tyle to trwa, może mogło by trwać np 2 godziny nad ranem kiedy Kurnik prawie pusty.

bad_mojo napisał/a:
Dalej - dobrze, że Kurnik nie zablokował Ci IP :) Ja mam w czytniku RSS jakieś 500 haseł na Allegro (sprawdzanych co 5 minut) i co jakiś czas, głównie w nocy? blokują mi IP :) Muszę tylko wpisać kod z obrazka i tyle.


Ano nie zablokował mnie Kurnik.

Dobranoc.
 
 
Magda 


Dołączyła: 27 Kwi 2010
Posty: 493
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-02-11, 06:16   

sporo klonów widzę

. . . ja zliczam ile nicków jest moich :twisted:
_________________
...
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-02-11, 08:58   

Oczywiście koresponduję z Mafem, bo nie pisałbym o dokładnej liczbie na bazie szacunków.

Trampek, nie znamy nadal liczby aktywnych graczy, bo nie masz przecież pewności, że nie ma innych dużych zamkniętych grup, o których nie wiesz, prawda?

Sprawa nie jest ewidentna, bo niektóre statystyki są przynajmniej dla mnie zaskakujące i się upewniam, czy dobrze je interpretuję.

Jeszcze raz podkreślam - chciałbym odpowiedzieć na pierwotną zagadkę, czyli ile osób ma w statystykach co na najmniej jedną partię w gomoku, przy czym bierzemy pod uwagę tylko nicki istniejące (czyli również te, na których nikt nie grał dłużej niż pół roku, ale się loguje dla podtrzymania nicka). Można również próbować odgadnąć, ile w ogóle nicków w historii rozegrało choć jedną grę w gomoku :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-11, 11:31   

No czyli od mafa masz info :D

angst napisał/a:
Trampek, nie znamy nadal liczby aktywnych graczy, bo nie masz przecież pewności, że nie ma innych dużych zamkniętych grup, o których nie wiesz, prawda?


Ja zliczyłem co się dało zliczyć, pozostałych (wygasłych nicków, i zamkniętych grup) nie da się zliczyć, co najwyżej oszacować bo nie ma ich w statystykach, ale nawet oszacowanie byłoby trudne. Jeśli chodzi o zamknięte grupy to nie mam pojęcia ile jest wszystkich grup ani ile nicków w nich wszystkich jest, może niewiele, a może od pyty, a może drugie tyle co tych policzonych. A co do dużych grup to najpierw musiałbym wiedzieć ile dla ciebie to znaczy dużo, trudno mi uwierzyć w jakieś naprawdę duże grupy rzędu 5000 czy 10000 nicków, bo trudno żeby nie miały połączenia z główną pulą, ale prawda może być inna bo to tylko moje domysły, a tym bardziej może być inna skoro sam napisałeś, że zaskakująca.
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-02-11, 13:30   

Liczenie powinno się odbywać z co najmniej 3 warunków początkowych. Wybór nicka zależałby od rankingu. Normalnym jest, że nicki czerwone nie będą miały w swoim drzewie przeciwników z rankingiem 1200-1500 i na odwrót. Podobnie z żółtymi.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-11, 14:04   

Bredzisz, i to nie pierwszy raz, za pierwszym razem bredziłeś, że

ermijo napisał/a:
łatwiej dokładnie policzyć metodą brutal force molestując zakładkę "statystyki" (znając dopuszczalne znaki oraz "długość nicka")


Ale udowodniłem ,że nie, bo zajęłoby to około 87 milionów lat.

Teraz też bredzisz, po 1) nawet nie sprawdziłeś np. choćby 20 losowych redów - jakich mają przeciwników w statystykach, zapewniam cię, że są tam nicki zielone i żółte, oczywiście nie u wszystkich redów, ale wystarczy żeby u jednego na wielu były i to wystarczy żeby połączenie było. po 2) program analizował wszystkie nicki które znalazł po 3) skoro znalazł wszystkie nicki z rankingiem od 1 do 4000 to znaczy, że to o czym piszesz jest zupełnie niepotrzebne i nieprawdziwe.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-02-11, 14:25   

Do tego reda jakoś trzeba dojść. Mając nowy nick, szanse na grę wyłącznie przeciwko 1500+ w początkowym etapie nie są raczej zbyt duże. Dochodzą turnieje (oficjalny, TT czy inne prywatne).
Ostatnio zmieniony przez zukole 2013-02-11, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-02-11, 14:27   

Ponadto często redy i inne kolory spotykają się w turach oficjalnych, a tam jest inny ranking i nie masz wpływu na dobór rywali. Może teraz ma to mniejsze znaczenie, ale nadal jest aktualne.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-11, 14:40   

Zukole napisz jaśniej i bardziej szczegółowo co z tego wynika.
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-02-11, 14:48   

kurde blade. osób w małych grupach może być sporo. Piątek, wieczór, nie ma żadnego fajnego meczu, to zagram sobie w coś na necie.
Google: kółko krzyżyk online
kurnik
a zagram sobie, zakładam nick
zagram 2 gry z jednym typem 1200 (takim jak ja) zagram 2 z innym (też 1200). Typy nie pojawiają się więcej na kurniku. I tworzy się mała grupa. A takie grupy tworzą się ciągle. A ilu "warcabistów" wpadło zagrać 1-2 gry, nie spodobało im się i poszli... 5 tysięcy wydaje się być bardzo niedoszacowane... myślę, że to może być i 30 tysięcy osób w skali pół roku, a w całej histori kurnika nicki z zamkinietych grup idą w setki tysięcy. Warto założyć, że nie wszyscy "łapią bakcyla" i wpadają na kurnik często. Ci co złapali bakcyla prawie na pewno znaleźli się na liście trampka.
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-11, 14:52   

truskawek nie czytasz wystarczająco dokładnie, przecież te 5000-10000 tysięcy odnosiło się do pojedynczej dużej grupy, a nie do wszystkich grup.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group