Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mistrzostwa Polski w Gomoku; Kraków; 13-14.11.2010
Autor Wiadomość
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 558
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2010-11-24, 20:37   

maestro napisał/a:

Natomiast numerowanie plansz, ok ale przecież to zupełnie nic nie zmieni, bo trzeba będzie nadal zapisywać tak jak teraz. Chyba, że komuś wygodniej będzie zapisywać numerkami: H8, H9 etc. Tak czy inaczej zajęcie równie pracochłonne jak i pojawienia się błędów nie można wykluczyć.

Dla mnie akurat forma pisania od razu ruchów (czyli jak maestro mówi prosta dwuczęściowa tabelka i wpisywać ruch przy 7 kolejce np. biały H8 ,czarny H9 )byłaby znacznie wygodniejsza niż szukanie ,który to jest obecnie ruch na planszy . Co przy szybkiej grze może się pomylić kolejność ruchów.
Po za tym lubię mieć ponumerowaną planszę jak na kurniku. I dlatego jest za taką formą zapisywania .
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2010-11-25, 10:06   

"Dla mnie akurat forma pisania od razu ruchów (czyli jak maestro mówi prosta dwuczęściowa tabelka i wpisywać ruch przy 7 kolejce np. biały H8 ,czarny H9 )byłaby znacznie wygodniejsza niż szukanie ,który to jest obecnie ruch na planszy . Co przy szybkiej grze może się pomylić kolejność ruchów.
Po za tym lubię mieć ponumerowaną planszę jak na kurniku. I dlatego jest za taką formą zapisywania ."

dokładnie. takie rozwiązanie wydaje się być najprostsze
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-11-25, 11:34   

ermijo napisał/a:
No cóż dla jednych pracochłonne będzie szukanie kamyczka z numerem 13 o ile wcześniej nie ustawi się 100 kamieni ponumerowanyc


Widać nie wskazałem tego dostatecznie wyraźnie - mój plan zakłada zarówno ponumerowanie kamieni jak i skonstruowanie odpowiednich pudełek, w których ustawione byłyby kolejno kamienie po 10 danego koloru. Tylko dzięki temu w trakcie gry zawodnicy W OGÓLE nie myśleliby o robieniu zapisów: zapisy robiłyby się same. Po zakończeniu partii potrzeba tylko zrobienia zdjęcia (chwila) i ułożenia kamieni z powrotem - szacuję, że dla gier krótszych typu 40-50 ruchów potrwa to ok. 2 minut, dla dłuższych 80-100 do 5 minut. Tym niemniej wolałbym przeprowadzić realne próby a dopiero później opowiadać o konsekwencjach czasowych.

ermijo napisał/a:
Ja proponowałem odczytywanie tylko swoich ruchów - robią to 2 osoby indywidualnie - jeden ma parzyste drugi nieparzyste. Odczytywanie ruchu z ponumerowanego gobanu trwa sekundę a zapis pół sekundy. (Dajmy na to ktoś stawia rozrzutkę, a przeciwnik będzie ją musiał zapisać liczyć 3 razy po 2 razy... itd.)

Zapisy partii, wpisujemy na karteczce na świstu papieru przygotowanym tak, żeby znajdowały na nim sie liczby 1-100 / 2-201.
Poważnie jest to równie pracochłonne ? (*)


Raczej tak - bez gwiazdki. Cały czas trzeba w ciągu gry myśleć o zapisywaniu, wyszukiwać pozycji ruchów i uważać, żeby się nie pomylić. Do tego czy odczytywanie zapisu będzie łatwiejsze dla przepisujących?
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-11-25, 14:04   

Z numerowanymi kamieniami jest jeden podstawowy problem - co w sytuacji rozsypania kamieni?

Wprowadzenie ponumerowania planszy i zapisywania jak w Kurniku wydaje się mimo wszystko mniej kłopotliwe.

Zastanawia mnie jedno - czemu jest taki standard zapisywania jak aktualnie, a dokładnie, czy myślicie, że nikt nie przeanalizował wcześniej, które rozwiązanie jest optymalne?

Jeżeli chodzi o aktualny sposób, to tak naprawdę chwilkę zabiera zwykle odpowiednie umiejscowienie na planszy kamieni rozpoczynających, zwłaszcza jak jest to rozrzutka. Potem, jak ktoś słusznie zauważył, jest to już tylko odwzorowanie gry na kilka razy mniejszej planszy, ale łatwo jest przecież odszukać miejsce na kartce, bo zwykle ruchy są logiczne i pojawiają się w pobliżu wcześniej postawionych kamieni. W tej wersji jest chyba też najłatwiej odnaleźć się przepisującym w przypadku jakiejkolwiek pomyłki w zapisach.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-25, 16:07   

tak naprawdę kotkowi chodzi o to że on "musiał" zapisywać bo jeszcze miał więcej niż 5 min do końca a przeciwnik już nie "musiał"

1) czy rzeczywiście jest to dyskryminacja to rzecz do dyskusji

2) czy jest to (nie)sprawiedliwe? także rzecz do dyskusji

3) natomiast mam inną propozycję:

zmienić przepisy że w wypadku gdy jednemu z graczy zostanie do końca 5 min to obaj/oboje mogą poprosić o pomoc w zapisywaniu

i tyle
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-11-25, 16:42   

alicecooper napisał/a:
zmienić przepisy że w wypadku gdy jednemu z graczy zostanie do końca 5 min to obaj/oboje mogą poprosić o pomoc w zapisywaniu


Ano, bo ten co ma zakładajmy minut 20 może nie wyrobić :)
 
 
Henry 

Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 257
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-11-26, 01:38   

Zukol chodzi o to, że jeśli gracz mający 20 minut zapisuje sam ruchy, a gracz mający mniej czasu już nie musi tego robić to tak jakby kradnie czas, ponieważ może zastanowić się nad ruchem podczas gdy gracz mający 20 minut zapisuje ruch, co wg mnie jest niesprawiedliwe.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-11-26, 01:49   

Max do 5 sekund na ruch, już nie przesadzajmy z tym kradnięciem czasu.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś ma do końca poniżej minuty i musi jeszcze notować :twisted:
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-11-26, 09:06   

Jeszcze raz - zasady są takie same dla obu graczy i znane przed rozpoczęciem gry, a zatem można przyjąć odpowiednią strategię na starcie - to jest sprawiedliwe...

Ponadto - jeśli ktoś ma 20 minut i musi zapisywać (załóżmy, że zapis zajmuje około 10 sekund), a druga osoba ma te 5 minut (powiedzmy, że nie myśli nad ruchami, więc postawienie kamienia i kliknięcie zegara zajmuje jej 2-3 sekundy), to gdy pierwsza osoba dojdzie już do swoich 5 minut, to nadal MUSI mieć przewagę czasową, z którą przechodzi do trybu "bezzapisowego".

Jeśli naprawdę uważacie, że taki "5-minutowiec" ma przewagę, to odczekujcie na następnym turnieju do tego czasu i nie zapisujcie partii, a ja jakoś będę żył z poczuciem tej jawnej niesprawiedliwości :]

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2010-11-26, 09:39   

Rozważmy taką sytuację: obaj gracze w ciągu pierwszych 15 minut swojego czasu zrobiło po paręnaście ruchów, po czym pod koniec partii przyspieszają i kończą partię wykonując po ok. 50 ruchów. Po co komu zapis krótkiego fragmentu gry? Obecne reguły nie gwarantują zachowanie zapisów całych partii.
W hipermarketach można kupić po kilkanaście złotych ministatyw (10 cm wysokości) do cyfrówki. Na początku partii wystarczy puścić nagrywanie filmiku, choćby w najgorszej jakości, i można zapomniej o potrzebie pisania w trakcie gry
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-11-26, 10:45   

dobrychemik napisał/a:
Na początku partii wystarczy puścić nagrywanie filmiku, choćby w najgorszej jakości, i można zapomniej o potrzebie pisania w trakcie gry

Tylko kto potem na podstawie tych nagrań przeniesie zapis partii do RenLiba? :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-26, 16:16   

. . .Oraz kto zagwarantuje liczbę aparatów równą liczbie stołów i włączanie nagrywania? Kot zwrócił uwagę na coś co na pierwszy rzut oka nie jest problemem ale skutecznie argumentuje, że jednak jest. Nie można ignorować tego mówiąc "ja z zapisywaniem nie mam problemów i zajmuje mi to góra 5 sekund na ruch" bo nie jest to turniej zapisywania gier tylko turniej gry logicznej, mają się liczyć umiejętności w grze. Chyba każdy się zgodzi, że dodawany czas rozwiązał by sprawę? I jeszcze jedna sprawa, w tej chwili gracz może nie robić zapisu i nie ma konsekwencji, dyskutujemy o metodzie ale brakuje jeszcze sensu (po co metoda skoro nie trzeba zapisywać).
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-11-28, 23:40   

Zgodnie z zapowiedzią do sporego grona osób (dokładnie 79 :) ) wysłałem poprzez priv ankietę dotyczącą turnieju w Krakowie.

Udział w ankiecie jest oczywiście dobrowolny, ale im więcej odpowiedzi tym lepiej :) Jeżeli ktoś ankiety nie otrzymał, a chciałby odpowiedzieć na pytania, to proszę o informację na priv (nie ma znaczenia, czy ktoś był na turnieju, zmieniają się tylko wówczas pytania).

Przepraszam też za pewnego rodzaju "odpersonalizowanie" wiadomości. Z niektórymi z Was znam się lepiej, z innymi nieco gorzej, znam pewnie również część odpowiedzi na pytania, jednak przy takiej skali działania, nie mogłem sobie niestety pozwolić na stworzenie odrębnej wiadomości do każdego z Was.

Mam nadzieję, że ankieta nie pójdzie na próżne, a dodatkowa wiedza przyda się przy decydowaniu o kolejnych turniejach.

Mam na koniec jedną prośbę - jeżeli ktoś nie ma ochoty odpowiadać na pytania, proszę bardzo o chociaż lakoniczną wiadomość w tym zakresie - nie będę już wtedy czekał na inną odpowiedź :)

Myślę, że odpowiedź na pytania nie powinna zająć Wam więcej niż 5 minut.

Z góry dziękuję za udział :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-11-29, 10:19   

Jestem zbudowany tempem i ilością odpowiedzi, oby tak dalej! :)

W niektórych ankietach zdublowało się jedno pytanie, za co bardzo przepraszam :roll:

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
marcopolo2k 


Dołączył: 19 Kwi 2008
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-11-29, 20:11   

Najlepiej by było przyjechać na turniej i grać na kompach - wszystko by sie zapisało :) ))))
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group