Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co z pente keryo?
Autor Wiadomość
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-10, 22:23   Co z pente keryo?

Tak jak zapowiadałem na zakończenie turnieju w Krakowie pragnę otworzyć dyskusję o zasadach traktowania turniejów pente keryo w kontekście rankingów Stowarzyszenia. Myślę, że lepiej będzie jeśli to sami zainteresowani, gracze z niedzielnego turnieju oraz inni znawcy pente, wypowiedzą się w tym temacie i przedstawią swoje opinie, niż żeby to Komisja arbitralnie podjęła decyzję nie licząc się ze zdaniami graczy. W skrócie sytuacja przedstawia się tak:

Rozegrany został turniej pente keryo. Nikt jeszcze nie wie, czy należy uwzględniać jego wyniki do liczenia rankingu turniejowego pente. Zasadniczym problemem jest to, że o ile gomoku swap różni się od gomoku swap2 tylko otwarciem (a w wielu przypadkach, w których dodatkowe ruchy na początku nie są wykorzystywane - niczym), o tyle bicie 3 kamieni w keryo sprawia, że jest to niemal zupełnie różna gra. Stąd wynikają różne dylematy.

1) Czy - z uwagi na znacznie inny sposób gry w tych odmianach - równe traktowanie pente pro i pente keryo jest uzasadnione?

2) Czy w przyszłości turnieje pente będą rozgrywane na zasadach pro, keryo, czy też może zamiennie obie odmiany?

3) Czy jeśli mają być stosowane na zmianę, to nie lepszym wyjściem byłoby stworzenie dwoch różnych rankingów (czyli dla keryo od podstaw)?

4) Czy jeśli w przyszlości funkcjonować będą wylącznie turnieje pro, to czy nie lepiej wyników tego pominąć?

5) Czy też, z drugiej strony, pomijając wyniki tego turnieju nie postąpi się nieuczciwie, zwłaszcza wobec tych, którzy się w niedzielę starali i uzyskali dobre rezultaty?


Jak widać, wątpliwości jest wiele, dlatego namawiam do wzięcia udzialu w dyskusji wszystkich pentaków.
 
 
Johanka_z_arcu 
hejże :-)


Dołączyła: 28 Kwi 2004
Posty: 237
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-10, 22:34   

Ja bym traktowała keryo pente jako wariant pente, grany w turniejach naprzemiennie.
Fajne było to,ze nikt nie miał jakos szczegolnie obcykanych openow, dlatego sporo osob mialo szanse odniesc sukces. Ktos sie nawet smial,ze nikt jeszcze w keryo pente nie potrafi grac,zatem wszystko jest mozliwe w turnieju.
Chcialabym,aby keryo zagoscilo na turniejach,mi sie ten wariant spodobal.
_________________
"Karpacka Spolka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie Oddzial Zaklad Gazowniczy w Krakowie OGLASZA PRZERWE w funkcjonowaniu SMOKA WAWELSKIEGO z powodu awarii."
 
 
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2008-03-10, 22:41   

Jak już wcześniej mówiłem, moim zdaniem pente keryo powinno być liczone do rankingu zwykłego pente... Według mnie nie ma sensu tworzyć nowego rankingu i nie powinno się przejść obok tego turnieju obojętnie (nie liczyć nigdzie). Co prawda nie umiem w to grać za bardzo, troche przyfarciłem (pewnie Johanka mnie zaraz ochrzani, że nie ma takiego słowa w języku polskim), ale dla mnie keryo i zwykłe pro nie różnią się aż tak bardzo.

Pente to Pente, dlatego tak powinno być liczone.

To tylko i wyłącznie moje zdanie. Podobno w zwykłym pente obcykane są schematy, więc może do rankingu zwykłego pente powinny dojść wyniki, które pokazują kto mniej więcej potrafi improwizowac na planszy, a nie tylko gra z pamięci. Wtedy ten ranking stanie się ciekawszy...

pozdro
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-11, 00:10   

1 równe traktowanie
2 grać obie
3 ten sam rank
4 nie pomijać wyników
5 ponieważ z góry były wyrażane wątpliwości wiec zarówno zaliczenie wyników jak i nie będzie fair
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-03-11, 00:17   

A mnie to obojętne. Ale z drugiej strony 5 rankingów ma być? Chore. Blitz, Gomo, Renju, Pente, Keryo... Wszystko będzie traciło na wartości przez rozdrabnianie.
 
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2008-03-11, 01:06   Re: Co z pente keryo?

maestro napisał/a:

1) Czy - z uwagi na znacznie inny sposób gry w tych odmianach - równe traktowanie pente pro i pente keryo jest uzasadnione?


jak to - "znacznie inny sposob gry" ? podstawy sie nie zmieniaja, tak samo sie bije, tak samo sie doklada kamienie, tak samo sie wygrywa. owszem nieco inaczej wyglada strategia, ale to ciagle ta sama gra !

maestro napisał/a:

2) Czy w przyszłości turnieje pente będą rozgrywane na zasadach pro, keryo, czy też może zamiennie obie odmiany?


bylbym za graniem na turniejach obu odmian, ale z przewaga zwyklego pente (w przypadku nieparzystej liczby turniejow w te gre w ciagu roku)
ponadto mistrzostwa polski powinny byc rozgrywane w zwykle pente. poziom keryo jest (na turnieju w krk, czy na kurniku), przepraszam za szczerosc, ale dramatycznie niski, a gry, ktore obserwuje w wiekszosci opieraja sie na przypadku. zapewne predzej czy pozniej sie to zmieni, zwlaszcza, jesli beda rozgrywane kolejne turnieje w te odmiane i wiecej osob zainteresuje sie troche teoria (tak, w keryo tez sa "schematy"), ale w tym momencie uwazam, ze w kontekscie mp wszystko przemawia za zwyklym pente.

maestro napisał/a:

3) Czy jeśli mają być stosowane na zmianę, to nie lepszym wyjściem byłoby stworzenie dwoch różnych rankingów (czyli dla keryo od podstaw)?


pente i keryo pente to tylko dwie odmiany jednej gry, wiec powinien byc jeden wspolny ranking.

maestro napisał/a:

4) Czy jeśli w przyszlości funkcjonować będą wylącznie turnieje pro, to czy nie lepiej wyników tego pominąć?
5) Czy też, z drugiej strony, pomijając wyniki tego turnieju nie postąpi się nieuczciwie, zwłaszcza wobec tych, którzy się w niedzielę starali i uzyskali dobre rezultaty?


te pytania chyba powinny byc postawione, jesli postanowimy, ze wiecej turniejow w keryo naprawde juz nie bedzie.. narazie to takie gdybanie, ja w kazdym razie jestem za uznaniem wynikow, zreszta chyba trudno sie dziwic:P
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2008-03-11, 09:30   

Przekonaliście mnie.

Keryo traktowałbym odpowiednio jak gomoku swap2. Jest to inna odmiana co prawda, ale nadal pente.

Reasumując - proponuję zaliczyć wyniki i traktować na tych samych zasadach co pente pro oraz objąć jednym rankingiem, a turnieje rozgrywać naprzemiennie.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-11, 09:54   

A ja niestety się z wami nie zgodzę. Keryo różni się jednak trochę od zwykłego pente i wg mnie powinien zostać stworzony oddzielny ranking (dobrym przykładem może być DSG, gdzie każda odmiana pente jest oddzielnie liczona). Oczywiście jeśli jednak powstanie jeden ranking to nie będę miał nic do powiedzenia. Turnieje w realu mogą być rozgrywane i w keryo i zwykłe pente, lecz z przewagą na tę podstawową odmianę.
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2008-03-11, 10:34   

ranking ma odzwierciedlac sile/poziom graczy, a z tego co obserwuje, to jesli ktos jest mocny (na tle innych graczy) w zwykle pente, to i w keryo radzi sobie lepiej od innych. nie ma graczy beznadziejnych w keryo i swietnych w zwykle pente albo na odwrot. oba rankingi wygladalyby podobnie, wiec po co je rozdzielac ?
 
 
 
aaru 
BrainKing.com


Dołączył: 28 Maj 2004
Posty: 1056
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-03-11, 14:26   

Ad 1/ Lubię i pro, i keryo

Ad 2/ Zgadzam się całkowicie z moim KOLEGĄ z Krakowa (OT: to już chyba ostatni, któremu jeszcze nie podpadłem)

Ad 3/ Grajmy obie odmiany z przewagą pro (patrz post 7'a)

Ad 4 &5/ Patrz post KOLEGI 7'a
_________________
Pozdrawiam
aaru / Arek
 
 
 
wicherek 


Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2008-03-11, 20:21   

1) Czy - z uwagi na znacznie inny sposób gry w tych odmianach - równe traktowanie pente pro i pente keryo jest uzasadnione?

Pente to Pente, osoby ktore nie radza sobie z keryo "PENTE" znaja jedynie w 50% i tak powinien pokazywac ranking.

2) Czy w przyszłości je pente będą rozgrywane na zasadach pro, keryo, czy też może zamiennie obie odmiany?

Osobiscie wole keryo ze wzgledu na mniejsza schematycznosc (nie bedzie trzeba rozgrywac dwumeczu -> grajac 9 zamiast 18 rund oszczedza sie czas) pozatym slabsi gracze maja ieksze pole do popisu, statystyki rowniez mowia, ze w keryo gra wiecej osob?

Gdyby w pente gralo tyle osob co w gomoku granie pro niemialoby najmnejszego sensu. Juz przy takiej malej rupie osob widac shematycznosc tej odmiany. a jakby zaczal grac jakis maniak w 2 dni znalazlby sw czarnych w kazdym owarciu.

4) Czy jeśli w przyszlości funkcjonować będą wylącznie turnieje pro, to czy nie lepiej wyników tego pominąć?

Z jakiej racji pominac?? o_O a moze by tak pominac GOMOKU i zaczac grac w szachy, bo tam wiecej jest zwolennikow? Wyniki powinny byc chociazby dla jednego czlonk stowarzyszenia, skoro uznawna jest jako odmiane gier rozgrywanych przez STOW

5) Czy też, z drugiej strony, pomijając wyniki tego turnieju nie postąpi się nieuczciwie, zwłaszcza wobec tych, którzy się w niedzielę starali i uzyskali dobre rezultaty?

i dla tych, co calym soba sa wylacznie za turniejami keryo.

ps. sory za bledy
_________________
http://www.bwe.biz.pl moja strona zapraszam!
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-11, 22:32   

. . .7 i Wicher zwrócili uwagę na to, że keryo pente i pente mają ze sobą coś wspólnego (obie to pente). 7 zwrócił uwagę na różnice w strategi ale sprowadził sens do jednego mianownika, natomiast Wicher na fakt, że pomijając wyniki zrobilibyśmy coś, czego kategorycznie nie wolno robić i rozwinął to na przykładzie pomijania wyników z gomoku. To proszę zwrócić uwagę na fakt, że wyniki blitza są pomijane w rankingu, są sugestie żeby tworzyć osobny ranking bo różnice między blitzem a zwykłym gomoku są zbyt duże. Idąc Waszym tokiem rozumowania to właśnie blitz różni się nawet mniej od gomoku niż keryo od zwykłego pente ponieważ: w obu odmianach (gomoku) można obrać te same taktyki (gra na czas lub na wygranie). Odmiany różnią się tylko limitem czasu! Nie chcę tutaj prognozować werdyktu komisji ale jeśli boicie się że będzie wbrew Waszym chęciom to zdobądźcie się na realną argumentację! Dobrą argumentacją jest np. to że ludzie chcą w keryo grać, jeśli naprawdę chcą? czekamy na więcej opinii!
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2008-03-11, 22:45   

ja nic nie pisalem o blitzu i temat w ogole tego nie dotyczy, wiec nie idz w tamta strone moim tokiem rozumowania. wydawalo mi sie, ze napisalem w miare jasnego i nieskomplikowanego posta, ale widocznie nie - jakiej argumentacji ode mnie oczekujesz ? co znaczy realnej ? oczekujesz moze dluzszego wywodu na temat roznic i podobienstw keryo i zwyklego pente ? naprawde chcialbym wiedziec.

przy okazji moze wyjasnisz jaki zwiazek ma to, ze ludzie chca (hipotetycznie) grac w keryo z tym jak bedzie liczony ranking - tak napisales, a wg mnie jedno z drugim zasadniczego zwiazku nie ma.

aha i z wieloma rzeczami, ktore popisal wicherek nie zgadzam sie, wiec z laski swojej nie wrzucaj naszych postow do jednego worka.
 
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-03-12, 00:10   

1. Gry pro pente i keryo pente pochodzą z jednej bajki ale są jednak dość duże różnice między nimi. Uważam, że powinny być osobne rankingi (podzielam zdanie Krzyśka).
2. Ja jestem zwolennikiem grania odmiany keryo pente.
3. Tak, powinny być dwa różne rankingi.
4 & 5. Nie widzę powodów by pomijać, jak się rozegrało turniej to nie powinien on iść w niepamięć.

Ale tak generalnie, każda decyzja będzie mnie satysfakcjonowała (na rankingu mi nie zależy) poza nie rozgrywaniem turniejów w odmianę keryo pente.
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-03-12, 01:22   

Wicherek dobrze gada. Polać mu. Zgadzam się z KAŻDYM słowem, które napisał! A może zrobić osobne dla SWAP, SWAP2, BLITZ? Przecież to ta sama gra! W jakim celu w ogóle rozważać nowe rankingi? Komu to przeszkadza? Gomo to gomo, choćby pod 10 postaciami. Różne odmiany, jeden ranking. Podobnie sprawa przedstawia się z Pente. I proponuję wprowadzić innowacyjne SWAP pente na następnym turnieju :wink:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group