Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ankieta nr 3: Preferencje otwarć....

Na ile wybór obowiązujacego opena na turnieju wpływa na Twoją decyzję przyjazdu? Czy może są inne czynniki sportowe! mające wpływ decydujacy?
wybieram tylko narówniejszy teoretycznie wariant czyli SWAP 2 i tylko wtedy przyjeżdżam?
36%
 36%  [ 9 ]
jest mi to obojetne, przyjeżdżam na wszystko, od standardu do SWAP 2, bez wzgledu na listę uczestników/obsadę turnieju?
64%
 64%  [ 16 ]
Głosowań: 25
Wszystkich Głosów: 25

Autor Wiadomość
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-10-01, 11:25   

wicherek napisał/a:
zdaje sie ktos cos pisal o zmianach na LEPSZE


Ułatwienie dla tych, którzy nie znają rozrzutek - to jest JEDYNY sens funkcjonowania swap2, i jak na razie nie zauważyłem ŻADNEGO nowego, przekonywującego powodu. Widzę tylko, że trzeba rozwijać gomoku, iść do przodu, z duchem czasu itp itd. I z tego jednego powodu trzeba uważać swap2 za lepszy i wymienić nim tradycyjnego swapa?
 
 
lutalek 
WALI MNIE IMMUNITET

Dołączył: 29 Maj 2004
Posty: 413
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2007-10-01, 13:51   

lutalek napisła:
Cytat:
niestety, co najmniej dwa razy w historii turniejowej takie przypadki miały już miejsce kiedy rozrzutka w swpa'ie wypaczyła trochę wyniki:
- pierwszy raz na turnieju w Poznaniu, wygrał go adik "załatwiwszy" wszystkich swoją rozstawką, która była na tyle skuteczna, że 20-25 min na gracze nie pomogło nawet najlepszym wybrnąć z opresji
- druga analogiczna historia miała miejsce na turnieju w Bytomiu, ondek swym szpagatem załatwił wsszystkich

wydaje mi sie, że właśnie granie wyuczonymi rozstawkami jest też jedną z głównych przyczyn, dla których spadła popularność gomoku, potencjalni adepci szybko się zniechęcają grając z takim schematowcem, dlatego uważam, że przynajmniej turniej blitz'a powinien zostać rozegrany wg zasad swap2,


tak naprawdę swap2 jest obecnie jedyna walką ze schematami,
co komu przeszkadza zagranie swpa2, bo co? przecież jeżeli nie ustawiasz schematu potencjalny graczu, swap2 w niczym nie przeszkadza, wciąż masz wybór jakimi kamieniami grać, a jeżeli naprawdę lubisz walkę z wiatrakami, to po ustawieniu rozrzutki przez przeciwnika wybierz białe, postaw kamień w rogu planszy i graj swap ile wlezie

natomiast argument, że swap jest bardziej popularny jest bardzo chybiony, bardziej popularny jest standard wiec zagrajmy standard

nie widze jakiegokolwiek powodu, żeby szczególnie traktować graczy uprawiających schematy na planszy, swap2 jest wciąż swap'em, jeżeli twój przeciwnik postawi "normalne" otwarcie wcale nie musisz neutralizować jego opena

jeżeli tak wielu potencjalnych chętnych jest za swpa2, bo daje im to szanse nawiązania walki z lepszymi, to czemu nie spróbować?

tak, jestem za swpa2, zarówno w sobotnie gomoku jak i w niedzielnego blitz'a

ps: tak na marginesie, to najbardziej zagrałbym chyba w normalny zwykły standard :wink: , ale to wymagałoby zmiany zasad sobotniego gomoku (należałoby zagrać mecz + rewanż - zmiana kolorów)
 
 
 
arczi 

Dołączył: 25 Mar 2005
Posty: 151
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-10-01, 14:51   

zdecydowanie swap ( 1 )

Dostawienie dwóch kamieni daje możliwość przyblokowania partii juz od pierwszych ruchów.
Nie życze sobie zebys ktoś dyktował swoje warunki rozgrywania otwarcia, kiedy to własnie te początkowe kamienie są najważniejsze.
Jeżeli komuś przeszkadzają schematy to niech się przygotuje, jest na to ponad miesiąc.
 
 
 
wicherek 


Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-10-01, 14:52   

to samo co lutalek napisalem wczesniej

jezeli zalozmy nawet teorie, ze swap jest lepszy czlonek stowarzyszenia powinien miec mozliwosc ogrania innych odmian. NIE JESTESCIE BOGAMI zeby traktowac innych jak powietrze, i grac to co Wam pasuje pzez wszystkie turnieje...

gracz z kurnika przychodzac na forum widzi zapowiedz turnieja swap nie zna zasad i rezygnuje z turnieju, dowie sie o nastenym poczyta o nim i nie wie o co chodzi wiec ponownie odpuszcza, 3 raz sie tu juz NIE POJAWI, bo bedzie wiedzial ze i tak mu to nic nie da, bo z gory wie na co liczyc... Myslalem, ze pisze tutaj z ludzmi doroslymi... ale o popularyzacji nie macie chyba bladego pojecia!

nie spotkalem jeszcze ZADNEGO gracza, ktory przyjechal na turniej nie znajac zasad swap, przyjezdzaja jedynie nieliczni, ktorzy wiedza o co w tym biega. ranie standardu z nagrodami najlepiej dla debiutantow to najlesze rozwiazanie popularyzacji gomoku - inaczej z gory moge przywidziec kto moze pojawic sie na turnieju w wawie, a kto na pewno sobie odpusci (mimo, ze zagrac by chcial) ale nie bedzie przeciez robil sobie wstydu, bo po co, skoro ma od tego kurnik, zeszyt dlugopis, i kumpla z ktorym dobrze sie bawi w szkolnej lawce...

osoby, ktore napisaly ze "powinien byc swap, bo tak gramy caly czas, i nie bedziemy tego zmieniac" sa dla mnie zwyklymi flegmatykami. Jestescie tu dla nas, bo bez ludzi ZADNE stowarzyszenie NIE ISTNIEJE.

ps. moze warto zmienic nazwe turniej, na "zlot" czolowych graczy gomoku/swap?
_________________
http://www.bwe.biz.pl moja strona zapraszam!
 
 
 
puholek 

Dołączył: 17 Maj 2004
Posty: 141
Skąd: Reda
Wysłany: 2007-10-01, 15:19   

Ja jestem zdecydowanie za swap2.

Jedynym tak na prawde argumentem jest to, ze poprzez swap2 nie bedzie porazek spowodowanych brakiem znajomosci schematu. Jednak osobiscie uwazam, iz jest to bardzo duzy argument :) nawet jesli, jak twierdzi ece, malo kto z niego skorzysta jednak zawsze zostanie alternatywa. Natomiast chyba nie ma powodu (ani jednego) aby nie grac swap2. Wedlug mnie to ze do tej pory gralismy swap i bylo ok nie jest argumentem bo teraz moze byc jeszcze lepiej :) dostawienie 2 kamieni co prawda moze spowodowac (tak jak arczi pisze) przyblokowanie partii, ale mozna takze ta gre bardziej otworzyc dostawiajac te 2 kamienie, gdy rywal zacznie bardzo wasko przy rogu planszy. A to ze jest miesiac zeby sie przygtowac na schematy to chyba zart? :P Sam wiesz ze to niemozliwe. :D
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-10-01, 15:26   

arczi napisał/a:
Dostawienie dwóch kamieni daje możliwość przyblokowania partii juz od pierwszych ruchów.


O, właśnie o to mi chodziło. No nawet jeśli nie chcę rzucać dodatkowych kamieni, kiedy rozpoczyna rywal, i gram przez to zwykłym swapem, to przecież przy moim otwarciu, które nie jest rozrzutką, tylko zwykłym wyrównanym openem - rywal może go popsuć jakimiś glupimi blokami. Bo swap2 daje mu takie prawo dorzucania dwóch kamieni, niezależnie czy jest to schemat, czy normalne otwarcie.

wicherek napisał/a:
jezeli zalozmy nawet teorie, ze swap jest lepszy czlonek stowarzyszenia powinien miec mozliwosc ogrania innych odmian.


Czy nie powinniśmy grać tego, co właśnie jest najlepsze? Czy po prostu powinniśmy założyc jakąś rotację odmian, np w raz swap, raz swap2, raz pro a raz standard? Może wtedy wszyscy będą usatysfakcjonowani.

Nie sądzę, by ktokolwiek z organizatorów/zarządu/członków uważał się tu za boga, a to oznacza, że jeśli zdecydowana większość będzie chciała swap2, to pewnie ta opcja stanie się oficjalną.

wicherek napisał/a:
nie spotkalem jeszcze ZADNEGO gracza, ktory przyjechal na turniej nie znajac zasad swap, przyjezdzaja jedynie nieliczni, ktorzy wiedza o co w tym biega.


Ale mimo wszystko, obserwując co się dzieje na kurniku, widzę, że przekonywania do swapa ma jakiś sens i czasem przynosi rezultaty, natomiast przekonywanie do swapa2 to walenie głową w mur. Bo jakie odpowiedzi słyszę od mniej zaawansowanych graczy, stosujących najczęściej standard albo powoli przechodzących do swapa?: "ee swap2 to tylko dla redów" "ee to zbyt skomplikowane" - i nie pomagają tłumaczenia, że komplikacja to jest właściwie żadna, bo to tylko dwa kamienie więcej. Prawda, wielu zniechęca to, ze na turniejach gra się swap. Ale swap2 w tej perspektywie zniechęca jeszcze bardziej.

Trochę racji mają Lutalek oraz Iec, twierdząc, że kiedy jest mało czasu na grę szczególnie przydałyby się jakieś ograniczenia w otwarciach. To prawda, bo mało może być równie irytujące jak rozrzutka w partii na minute czy blitzu, gdzie nie ma czasu na rozważania i o zwycięstwie decyduje wyłącznie to, czy się dany schemat zna czy też nie. Ale nawet to nie zmienia mojego sceptycznego podejścia do swapa2.
 
 
wicherek 


Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-10-01, 15:43   

uczyc sie schematow ? o_O na swietny pomysl! niech wszyscy sie ich naucza i to jeszcze tego samego. Wolalbym zaoszczedzic kase za bilet, i pograc sobie z programem...

Na pewno spodoba sie takie podejscie debiutantom, i nowym uczestnikom! niezla reklama...

kocie co widzisz zlego w tym, zeby turnieje byly grywane w roznych parametrach, skoro glosy sa podzielone?? chcesz wysunac na margines te 50%, ktore uwazaja za dobre inna forme rozgrywki niz ta zatwierdzona? Moze jeszcze zamiast Pente zagrajmy 3 turniej Gomoku -- no bo przeciez zarzad w Pente nie zna zasad!

chyba nie czytasz co pisze, wyraznie napisalem ze swap2 jest tylko i wylacznie niwelowaniem schemaciarzy, jezeli arczi zagrasz mi wyrownany open (ktory nie jest schematem) nie bede Cie blokowal i zagramy normalne swap (bo bede sie bal, ze dokladajac 2 kamienie wybierzesz fajniejszy kolor) - i tutaj nadal masz wieksze pole do popisu i szanse ciut wieksze, w takim przypadku zagramy normalne swap. Tylko w przyadku rozrzutek i dziwnych zagran swa2 wchodzi gre, czyzbys byl jednym ze schemaciarzy, ktory nie potrafi spontanicznie wymyslic dobrego ruchu niezaleznie od sytuacji na planszy?
_________________
http://www.bwe.biz.pl moja strona zapraszam!
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-10-01, 15:54   

wicherek napisał/a:
kocie co widzisz zlego w tym, zeby turnieje byly grywane w roznych parametrach, skoro glosy sa podzielone?? chcesz wysunac na margines te 50%, ktore uwazaja za dobre inna forme rozgrywki niz ta zatwierdzona?


Po to chyba był pomysł, żeby robić turnieje dla początkujących (podobnie jak pomysł z wprowadzeniem oficjali dla poczatkujących) - gdzie gra się standard. Pro- można grywać w zwykłym swapie, co często robię. Natomiast dla turniejów ogólnopolskich, MP powinna zostać wybrana jedna, najlepsza opcja - już wedle uznania większości graczy, czy ma to byc swap, czy też swap2.

wicherek napisał/a:
jezeli arczi zagrasz mi wyrownany open (ktory nie jest schematem) nie bede Cie blokowal i zagramy normalne swap


Ja mam zamiar grać w turniejach wyłącznie wyrównane otwarcia, w rogu i przy bandzie - jeśli od wszystkich rywali usłyszałbym taka deklarację, poparłbym swap2 bez wahania :)
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-01, 16:04   

a może połączyć pro i swap? jedna osoba stawia 3 kamienie jak w pro, a druga wybiera? taka hybryda zalet 3 zasad.
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-01, 16:04   cóż, odpowiadam....

wicherek napisał/a:

Heh, fajne macie podejscie do turnieju nie ma co... dla Was bardziej licza sie standardy, i wczesniejsze ustalenia co do zasad niz zmiana na cos innego lepszego? zdaje sie ktos cos pisal o zmianach na LEPSZE...


"dla Nas bardziej liczą się standardy, i wcześniejsze ustalenia" w pewnym sensie TAK, wywracanie wszystkiego do góry nogami jest dobre tylko czasami.... czy sie bardziej liczą? trzeba by to udowodnić, to w pełni subiektywna opinia.... udowodnij więc proszę,

to ja pisałem i nadal podtrzymuję to co coś....
widzę zmiany na LEPSZE
 
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-01, 16:20   cd

wicherek napisał/a:
...z takimi osobami nie ma co pchać sie na popularyzacje gomoku, skoro wszystko podporządkowane jest standardom, grill również nie był we wcześniejszych założeniach, dlaczego teraz nagle ma być? . Przeniosę się chyba na szachy, tam przynajmniej ludzie czytają argumenty innych...


no Ja się pcham i nikogo nie odpycham, że się tak wyrażę, NIC tutaj nie jest podporządkowane standardom, nic, może tylko to, że nie mogę więcej niż 9 razy pod rząd w SB napisać....
ano nie był w założeniach poprzedniego Zarządu, w moich był od trzech lat ciągle był....
ma być bo jest nowym-starym lekarstwem na apatię w PSGRiP, jest PRO integracyjny, jest PRO stowarzyszeniowy, jest sprawdzonym DOBRYM rozwiązaniem, a z niczego co dobre nie będziemy rezygnować....
będzie mi smutno, jak się przeniesiesz, mimo, że czytam Twoje argumenty...
Ostatnio zmieniony przez bmac 2007-10-02, 10:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-01, 16:43   cd

wicherek napisał/a:
..... przynajmniej nie narzekajcie, ze zniechecacie ludzi do przyjazdu skoro nie moga znalesc swojego standardu gry przez caly rok organizowania turniejow na zywo. (pomijajac jedyny turniej standard) dla ludzi niegrajacych swapa.
do dupy z takim stowarzyszeniem, skoro czlonkostwo NIC nie daje - a ankieta robiona jest dla jaj.
ps. kiedy turniej keryo?


....no tak, to prawda, narzekamy. Ja też narzekam, ale mimo tego wszystko co robię, robię po to, aby jak najwięcej osób, z i spoza Stowarzyszenia przyjechało na Turniej. Ale ten kawałek posta Wichra uświadomił mi, mówię szczerze, że to inna odmiana głosu członka PSGRiP, mówiąca to, co ja mówiłem dotychczas o hmm turniejowości w dotychczasowych rozgrywkach Stowarzyszenia... Ludzie będący sporo niżej od czołówki NIE WIDZĄ SIEBIE w turniejach w realu i jest to problem, podobny problem jest na kurniku ze standardem i do 1700-1800...

do d..... , nie daje i dla jaj - to chyba totalna gorycz, ale BIORĘ POD UWAGĘ TEN KOMENTARZ
w sprawie keryo? - pomogę Ci go zorganizować, w Bytomiu w przyszłym roku, jako tur towarzyszący jednej z oficjalnych imprez PSGRiP

UWAGA! w trosce o dobro Stowarzyszenia zamykam chwilowo dyskusje na temat SWAP 2 budzi niezdrowe emocje, dyskusja będzie wznowiona !
nie zamykam ankiety Maćka, będzie brana pod uwage w całokształcie decyzji....
nie zamykam tematu, aby nie blokować ankiety !

Decyzja zostanie podjęta przez Zarząd w drodze głosowania po zamknięciu dwóch nowych ankiet dzisiaj ogłoszonych. Jedna będzie dotyczyła swapa 2 i 1 , druga Waszych preferencji turniejowych....

bmac
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-01, 17:44   

wicherku wylewasz złe emocje zamiast działać pozytywnie:
przekonaj ludzi do swap 2 niech zagłosują, a myślę że zarząd nie będzie udawał ze go nie ma i sie nie odzywał:)

natomiast uważam za przesadzone teksty typu "żądam swap2 tu i teraz albo stowarzyszenie do dupy"

w końcu jest to turniej podsumowujący rok 2007 w którym graliśmy swap
i skoro są zwolennicy swap to może zagrać jeszcze swap a wprowadzić swap 2 w przyszłym roku?
i proszę nie traktować tego pytania jako jakiegoś stanowiska bo jest to na razie pytanie do rozważenia

PS raczej proponuję wyciszyć złe emocje ale nie zamykać tematu
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-10-01, 21:13   

Dajcie long pro z możliwością swapowania, a zamiast innych swapów free renju i będzie super.
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-10-01, 22:01   

arczi napisał/a:
Dostawienie dwóch kamieni daje możliwość przyblokowania partii juz od pierwszych ruchów.
Nie życze sobie zebys ktoś dyktował swoje warunki rozgrywania otwarcia, kiedy to własnie te początkowe kamienie są najważniejsze.
Jeżeli komuś przeszkadzają schematy to niech się przygotuje, jest na to ponad miesiąc.

Jeżeli zostanie przyblokowana, to zawsze można ją łatwo odblokować, przegrywając. Poza tym taka partia zawsze będzie ciekawsza, niż partia z nierównym openem schematycznym. Przecież sami dążycie do openów wyrównanych, czyż nie? Zwłaszcza w swapie.
Czyli najważniejsze jest parowanie, gratuluję.
czarny_kot napisał/a:
O, właśnie o to mi chodziło. No nawet jeśli nie chcę rzucać dodatkowych kamieni, kiedy rozpoczyna rywal, i gram przez to zwykłym swapem, to przecież przy moim otwarciu, które nie jest rozrzutką, tylko zwykłym wyrównanym openem - rywal może go popsuć jakimiś glupimi blokami. Bo swap2 daje mu takie prawo dorzucania dwóch kamieni, niezależnie czy jest to schemat, czy normalne otwarcie.

- rywal może nie uważa tego za open wyrównany, obaj tego nie udowodnicie
- to dobrze, że swap2 daje mu takie prawo, lepiej, jak ma wybór
- nie wiem dlaczego masz mieć przewagę tylko dlatego, że zaczynasz, czyli dlatego, że tak Cię sparowało
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group