Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-11, 01:06
przepisy turniejowe
Autor Wiadomość
iraa

Dołączył: 01 Maj 2004
Posty: 58
Skąd: z fotela
Wysłany: 2004-06-27, 21:31   przepisy turniejowe

hejka :)

nie wiem czy ktos o tym pomyslal, w kazdym razie nikt nic nie napisal...

kazdy wie, ze G, R i P maja zasady...
jednak na turnieju w realu zasady to niekoniecznie wszystko. potrzebne sa jeszcze przepisy regulujace sytuacje, gdy z jakichs przyczyn zasady nie zostana zachowane.

zapewne odpowiednie przepisy ktos juz stworzyl (w koncu turniej w wawie nie jest pierwszy na swiecie) ja jednak nie bardzo mam ochote ich szukac (tym bardziej, ze moze ktos juz znalazl ;) )

ze swojej strony proponuje zastanowic sie nad nastepujacymi rzeczami:
Cytat:
1. co zrobic w sytuacji, gdy win jednego z zawodnikow nie zostanie zauwazony (gracz nagle mowi: "o! a ja tu mam piatke!")

sytuacja moze malo prawdopodobna, ale mozliwa. ja bym zaproponowal, zeby wygranej nie bylo, a gra byla kontynouwana tak, jakby ta piatka nie byla piatka.
to samo sie tyczy pente - gdy gracz zbije juz 10 pionow i tego nie zauwazy (przypomni sobie pozniej), zakladamy, ze zbil tylko 8. to oczywiscie moj pomysl i nie musi byc zaakceptowany przez wszystkich :twisted:

uwazac bedzie wtedy trzeba na osoby notorycznie grajace dalej mimo zwyciestwa przeciwnika i dawac im odpowiednie kary ;)
Cytat:
2. co zrobic w sytuacji, gdy gracz polozy kamien niedokladnie (nie wiadomo na jakim polu)

IMHO jesli przeciwnik zgodzi sie na jego poprawienie, poprawiamy i po sprawie. jesli nie - o miejscu powinien zadecydowac sedzia, zakladajac, ze gracz chcial polozyc kamien w logicznym miejscu (blokowac 4ke a nie obok). ocena logicznego miejsca powinna byc dokonana na podstawie umiejetnosci gracza.
Cytat:
3. czy gracze powinni notowac przebieg partii (tak jak w szachach)

zmniejszy to co prawda ilosc czasu na gre (nieznacznie), ale rozwiaze problemy 1 i 2 :D

Cytat:
4. zakladam, ze pomyslano o zegarach (najlepiej szachowych)

zasady korzystania z zegarow powinny byc zgodne z szachowymi:

1. zegar przelaczamy ta sama reka, ktora wykonujemy ruch (nie wiem jak to zorganizowac w pente, gdzie z planszy zdejmuje sie kamienie - czy dozwolic zdejmowanie dwoma rekami?)
2. o polozeniu zegara wzgledem planszy (lewa/prawa strona) decyduje P2
3. zegar naciskamy po wykonaniu ruchu - w pente po zdjeciu wszystkich zbitych kamieni
4. dla pente proponuje, zeby po zagraniu wygrywajacego pionka zdejmowanie kamieni nie bylo konieczne (win jest, ale moznaby nie zdarzyc pozbierac z planszy i przegrac na czas)

Cytat:
5. co zrobic w sytuacji gdy kibic powie: "D7!" i to bedzie wygrywajacy ruch.

moja propozycja:

1. jesli "moj" kibic podpowie przeciwnikowi - przeciwnik gra co chce
2. jesli podpowie mu jego kibic - nie moze wykonac tego ruchu, chocby byl najlepszy i jedyny (chyba ze musi zablokowac tam czworke czy bicie; ale uwaga! nie VCF!!)
pozostaje pytanie jak dlugo nie moze tam zagrac - moim zdaniem do momentu gdy przeciwnik musi reagowac na jego grozby (threats), bo inaczej ktos zrobi sobie czworke w drugim rogu planszy, a potem zagra "D7".

ps. przy czym przez "moj kibic" i "kibic przeciwnika" nalezy rozumiec osoby znajome, ktore przyszly z zawodnikiem)
3. jesli bedzie to "obcy kibic" powtorka meczu lub jakis wynik rozjemczy. tu rowzniez nalezy miec na uwadze umiejetnosci gracza, ktoremu podpowiadano, ale raczej daleki bylbym od stwierdzenia "wygrywa P1, przegrywa P2, bo P1 to xxx i na pewno by to zobaczyl" raczej powiedzialbym "xxx jest dobry i by to zauwazyl, wiec dostaje pkty jak za wygrana, zas yyy nic nie zawinil wiec dostaje pkty jak za remis"

i jeszcze kilka spraw natury organizacyjnej:

1. gracz ma prawo odmowic gry z pijanym przeciwnikiem (ofc przegrana dla pijanego)
2. jesli nie odmowi - musi zaakceptowac wynik
3. gracz ma prawo prosic o usuniecie kibicow

inne sprawy do rozwazenia:

1. kwestia zatrzymywania zegra w przypadku, gdy prosimy do stolika sedziego
2. kwestie kar za lamanie przepisow

ps. wiekszosc przepisow przyszla mi do glowy na podstawie mojego doswiadczenia z turniejow brydzowych/szachowych

--
..::aari^^^

'...I always wanted to fly on strange machines...'
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-06-28, 00:21   

O tej sprawie też pomyślano. Już jakiś czas temu powstał regulamin turniejowy, zajmował się tym Zakon. Zakon ma spore doświadczenie z turniejów szachowych i na tej podstawie napisał ten regulamin. Ja dodałem drobne uwagi z mojego doświadczenia z turniejów go i wydaje się, że jest ok. W zasadzie wszystkie sytuacje, które podałeś są uwzględnione w tym regulaminie.

Pozdrawiam,
 
 
iraa

Dołączył: 01 Maj 2004
Posty: 58
Skąd: z fotela
Wysłany: 2004-06-28, 00:35   

podobniez szczesliwym posiadaczem regulaminu jest 100per :)

sugeruje, coby umiescic go na http://gomoku.pl/regulamin coby ludzie mogli sie zapoznac zanim zaczna grac :)

--
..::aari^^^

'...I'd make deal with God...'
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-06-28, 12:16   

Regulamin poszedł do Jurka, który lada moment umieści je pod adresami:

http://gomoku.pl/regulamin.pdf
http://gomoku.pl/regulamin.doc

pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group