Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Euroliga 2013/2014
Autor Wiadomość
Usiek 
Prezes



Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 578
Skąd: Radziejowice
Wysłany: 2014-01-08, 20:43   

angst napisał/a:
Ales przekazał od razu sprawę Komisji i była ona wówczas rozpatrywana - niestety negatywnie. Nie pamiętam dokładnie okoliczności, ale mecz rozegraliście wówczas normalnie we 4 (znam takich, którzy mogliby potraktować jako wprowadzenie Komisji w błąd). Komisja decyduje każdorazowo na bazie dostępnych faktów i w zaistniałej sytuacji. Ty napisałeś mail bodajże 3 dni od rozpoczęcia rundy, a nie tuż po jej rozpoczęciu. Może właśnie dlatego decyzja była taka.

Skoro moja prośba została rozpatrzona, to dlaczego nie zostałem poinformowany o odmowie? Wprowadzenie Komisji w błąd? Zostało czterech graczy, prosty rachunek... Czy łatwiej jest zebrać 4 graczy z 4 (100%), czy z 6 (67%)? :) Decyzja o włączeniu Ondika została podjęta na początku nieparzystej rundy, Gregi mógł to spokojnie zrobić wcześniej (tym bardziej, że widziałem go online). Stronniczość do bólu.

angst napisał/a:
Pisałem już o tym we wcześniejszych postach. Wyjątkowość to pojęcie względne, więc zawsze można dyskutować, czy sytuacja była wyjątkowa, czy też nie. Ostatecznie zdanie należy do Organizatorów/Komisji.

Tak jak napisałem w poprzednim poście, owa wyjątkowość polegała na usytuowaniu Ondika w hierachii graczy. Żaden inny czynnik nie miał tu najmniejszego znaczenia, jestem o tym przekonany.

zukole napisał/a:
Będę się śmiał, jeśli Rosjanie włączą się do dyskusji. Jeżeli i oni dojdą do wniosku, że przyjęliście precedens by ondik mógł grać od 5. rundy, a nie 7. (jak pozwalałby regulamin), to drużyn popierających Waszą decyzję będzie mniej niż jej się sprzeciwiających. Coś chyba byłoby na rzeczy? W końcu jesteście dla drużyn i graczy, a nie one dla Was.

Nie, Komisja jest nieomylna i raz podjętej decyzji nie zmieni, choćbyśmy zastrajkowali. ;)

angst napisał/a:
(i może Uśka, bo tego nie jestem do końca pewien z jego wypowiedzi - raczej chodziło mu o lekceważenie i ewentualną niekonsekwencję)

Sprzeciwiam się jawnym łamaniu regulaminu (który okazuje się fikcją), niekonsekwencji i stronniczości.

Czy ktokolwiek tu napisał, że ma coś do Ondika, że nie powinien zostać dodany, żalił się na niego jako gracza lub człowieka? Ja nie odnotowałem. Istotne jest naruszenie regulaminu i zasłanianie się "furtką" w postaci punktu 15.1, który po wnikliwszej analizie nie pozostawia aż takiej dowolności, bo ta sytuacja nie była wyjątkowa w żadnej mierze. W mojej ocenie słaby pretekst.

Moim zdaniem pomysł Pawła zasługuje co najmniej na przedyskutowanie, może nawet wprowadzenie w życie. Mogłoby to zapobiec podobnym konfliktom w przyszłości.
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2014-01-08, 23:39   

Siemanko, co prawda ani mnie ta sytuacja grzeje ani ziębi, ale też chciałbym coś dodać do Waszej rozmowy. Rozumiem, są regulaminy, przepisy itd. Rozumiem, czasem nagina się je i to może być bardziej lub mniej w porządku. Jednak po co robić z igły widły? Po co doszukiwać się jakichś kolejnych spisków o uprzywilejowaniu jednych osób a innych nie? Mamy wszyscy trochę lat, gomoku to rywalizacja, przyjemność, ale też... gra? Chłopakowi (Ondikowi) udało się jakoś zdobyć możliwość zagrania w tej czy innej rundzie, to nie wiem czy jest sens odbierać Mu ją z jakiegoś (bo nie wiem w sumie w końcu jakiego) powodu? Rozumiem, stoimy w świetle prawa, trzymając w ręku regulamin EL. Jednak czy to jest aż tak duży problem, by się od razu o to kłócić i oskarżać ludzi o jakąś faworyzację?
Nie mam zamiaru nikogo swoim postem atakować, tak po prostu jakoś wczutka pacyfisty mi się włączyła podczas przeglądania forum.
Trzymajcie się tam, eldo!
 
 
puholek 

Dołączył: 17 Maj 2004
Posty: 141
Skąd: Reda
Wysłany: 2014-01-09, 14:18   

Dla mnie to niezwykle, ze dodanie ondika po czasie wywolalo taka dyskusje :P

Ja oczywiscie sie ciesze, ze wraca do el (bycmoze bede mial okazje z nim zagrac). Fakt, mogli to lepiej ogarnac, ale skoro juz zglosili wniosek do komisji el to decyzja o jego przyjeciu wydaje mi sie zupelnie normalna. Tym bardziej ze przez kilka dni (moze nawet ponad tydzien), az do soboty, nie dzialala strona euroligi. Dla gregiego nie powinno to miec znaczenia ale ondik nie mial w tym czasie mozliwosci zapisania sie do VP. Sa wiec okolicznosci tlumaczace obejscie regulaminu (rzecz jasna znajomosc ondika tez mu nie przeszkodzila :P ).

Nie wiem dlaczego komisja mialaby glosowac inaczej. Ostatecznie lepiej jak gra wiecej ludzi niz mniej :)
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-01-09, 14:37   

Komisja Euroligi stworzyła precedens, który prostuje błąd popełniony przez Pandy. Jeżeli w rozgrywkach obowiązuje regulamin (rules EL są rozbudowane), to powinien być przestrzegany. Mieli czas. Strona nie działała przez jakiś czas, ale działała z początku rundy i w ostatnich dniach - Ondik miał czas by dołączyć (czekać na akceptację kapitana). Dodawać gracza można po zatwierdzeniu wyniku, jeżeli grali w ostatni dzień rundy to nie mogli tego zrobić wcześniej. Wszyscy kapitanowie znają, a przynajmniej powinni znać zasady. W tym momencie błąd Pand został poprawiony przez Komisję (ondik zyskuje dwie rundy).

Też się cieszę, że wraca do EL. Dla rywalizacji jest to ok, tylko że ta możliwość została dokonana w chamski sposób. Bano wie, że zrobili błąd bo się zwyczajnie spóźnili. Jest to ich problem i nie widzę powodu, dlaczego komisja miałaby zezwalać na tę zmianę w rundzie nieparzystej, w której tej zmiany dokonywać nie wolno.

Nie ja pisałem regulamin, jeśli komisja tak łatwo chce omijać jeden z najważniejszych punktów EL to niech zmieni rules, inaczej punkt jest śmieszny.
 
 
ondik 
{BJ}

Dołączył: 22 Sie 2004
Posty: 286
Skąd: Havířov
Wysłany: 2014-01-09, 19:54   

ondikgate!
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-01-11, 00:43   

Trudno nie przyznać Ondikowi racji, że dzięki tej aferze nastąpiło pewne ożywienie, przynajmniej na naszym Forum. Oczywiście wolałbym, aby działo się tak za przyczyną pozytywnych zdarzeń.

Wydaje się, że strony sporu (bo tak chyba trzeba to niestety nazwać) wymieniły się już w pełni swoimi poglądami. Nie chciałbym na nowo otwierać dyskusji, zatem napiszę krótko o znanych mi faktach, moich odczuciach i o tym, jakie według mnie można wyciągnąć wnioski z tego wydarzenia.

Zaczęło się od wniosku Bano do Komisji o wyrażenie zgody na dołączenie Ondika do drużyny Pand. Przyznam szczerze, że przez myśl mi nie przeszło, iż decyzja w tej sprawie może wzbudzić aż tak niezdrowe emocje (prawdę powiedziawszy do tej pory tego nie rozumiem). Dla mnie sprawa była dość prosta (o argumentach, którymi się kierowałem głosując na "tak" nie chciałbym już znowu pisać i rozumiem, że nie wszyscy się z nimi zgadzają, ale chciałbym, aby zostały one mimo wszystko uszanowane).

Dodatkowo cieszyłem się, że decyzja Komisji była pozytywna także z tego względu, iż sprawa została rozpatrzona z korzyścią dla gracza/drużyny i nie wzięła góry zasada "rules are rules". Tutaj chciałbym dodać, że nie oznacza to absolutnie mojego przyzwolenia na działania niezgodne z przepisami. Uważam natomiast, że jeśli interpretacja może być na korzyść wnioskodawcy, to należy ją w miarę możliwości stosować. Nie odmawiam jednocześnie racji tym, którzy twierdzą, że to był precedens i niejako odejście od dotychczasowej nieformalnej wykładni, bo taki jest fakt. Nie mam jednak osobiście nic przeciwko takim precedensom, które obiektywnie patrząc nikomu nie szkodzą. Po chwili zastanowienia dochodzę też do wniosku, że moja postawa, jako kapitana najbliższego rywala Pand, mogła wpłynąć na stanowisko pozostałych członków Komisji (ostatecznie tylko jeden z nas zagłosował na "nie"). Teoretycznie mógłbym zaprotestować (obiektywnie należy stwierdzić, iż Ondik to groźny zawodnik, a na pewno groźniejszy niż Olgoj, który chyba już nie gra), ale nasza ekipa (myślę, że mogę tu zaryzykować wypowiedź w imieniu całej drużyny) nie gra w EL dla samych zwycięstw, szczególnie takich przy "zielonym stoliku". Moim zdaniem byłoby właśnie nie fair zagłosowanie przeciwko dołączeniu Ondika przed kolejną rundą. Zatem obiektywnie patrząc jedynie kolejnemu rywalowi Pand decyzja Komisji mogłaby się wydać krzywdząca (aczkolwiek przed rozpętaniem się na dobre całej awantury nie chciało mi się wierzyć, że może tak być. Teraz nie jestem pewien).

Co istotne, sprawa jak wspomniałem wydawała się dość prosta (nie ma jej co porównywać z Lamazagate czy tematem Drabosta), szczególnie ze względu na raczej pozytywny wydźwięk - wyjście komuś naprzeciw. Można oczywiście interpretować podjętą decyzję jako naprawienie błędu popełnionego przez Pandy (czyli w dużym uproszczeniu zwlekanie z kliknięciem dołączenia Ondika), ale ja naprawdę nie widzę nic złego w przychyleniu się do prośby tego typu, w okolicznościach zbliżonych do tych, które wystąpiły w tej sprawie. Z mojego punktu widzenia fakt, że nie działała strona, nie pozostaje bez znaczenia. O ile w pewnym sensie można porównać brak dostępu do strony jako przerwanie świadczenia usługi (co prawda nieodpłatnej, o czym poniżej), to często stosuje się zasadę proporcjonalnego przedłużenia okresu świadczenia usługi, co w naszym przypadku nie nastąpiło (podejrzewam, że dłuższa o 1-2 dnia awaria zakończyłaby się dodatkowym tygodniem na rozegranie gier). I ma tu mniejszcze znaczenie fakt realnie poniesionej szkody, czyli czy ktoś w tym czasie rzeczywiście miał zaplanowane jakieś działania powstrzymane przez niedostępność strony.

Chciałbym powrócić również do kwestii poruszonej przez Adifka w Shout Box. Według mnie bardzo rzadko zdarzają się dwa identyczne przypadki, ale prawdą jest też, że dyskutując nad różnymi aspektami danej sprawy staramy się szukać podobnych tematów w przeszłości i podjętej wówczas decyzji, co ma często znaczenie przy oddawaniu głosu. Kolejna ważna kwestia to sposób podejmowania decyzji przez Komisję. Jak wiecie nie ma innych zasad niż wynik głosowania. W Komisji mamy 5 osób, każdy z innego kraju oraz każdy z indywidualnym podejściem i sposobem myślenia. Sam niekiedy jestem zaskoczony (nadal) wynikami niektórych głosowań, natomiast wszyscy członkowie Komisji są niezależni w swoich głosach i na dobrą sprawę nie mają obowiązku uzasadniania podjętej decyzji (choć najczęściej każdy dodaje chociażby krótki komentarz wyjaśniający). Reasumując, nie można powiedzieć, że decyzja Komisji w jakiejkolwiek sprawie jest pewna, bo jest ona zawsze wypadkową wielu czynników.

Przyznałem już wcześniej, że za późno pojawił się oficjalny komunikat o podjętej decyzji w sprawie Ondika. Nie było jednak tak, że chcieliśmy temat ukryć, licząc że nikt się nie zorientuje (skąd w ogóle taki pomysł?). Po prostu nie było do tej pory standardu informowania o każdej decyzji Komisji (o ile się nie mylę, nie było np. informacji o przedłużeniu rundy, po prostu zostały zaktualizowane daty, ale jakoś nikt nie zaprotestował ;) ). Do momentu zdecydowanego sprzeciwu opublikowanego na Forum mam wrażenie, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że dla kogoś może się to w ogóle wydać istotne. Od teraz liczę, że publikowanie decyzji będzie stałą dobrą praktyką.

Na zakończenie chciałbym jeszcze przypomnieć, że EL to całkowicie prywatna inicjatywa entuzjastów gomoku. Można się oburzać na fakt istnienia punktu 15.1., aczkolwiek jest on w Regulaminie od dawna i nie wydaje mi się, aby był nadużywany. Moim zdaniem nie jest uzasadniona postawa roszczeniowa i niestety dość niegrzeczny czasami ton wypowiedzi. Członkowie Komisji podejmowali może do tej pory kontrowersyjne (przynajmniej dla niektórych) decyzje, ale nie wydaje mi się, aby były najmniejsze podstawy do jawnych oskarżeń o stronniczość, które się pojawiły. Prace na rzecz EL wykonywane są społecznie, zatem takie wywieranie presji i oczekiwania "wyspowiadania się" na forum publicznym są moim zdaniem nie na miejscu. Nie znaczy to oczywiście, że nie przykładamy się do swoich zadań. Wydaje mi się, że każdy traktuje sprawę poważnie i zawsze głosuje zgodnie ze swoim sumieniem. Dopóki jednak nie są to rozgrywki komercyjne, a jedynie towarzyski turniej, to traktowanie członków Komisji co najmniej jak podwładnych, jest obiektywnie niesprawiedliwe. Nie chciałbym być źle zrozumiany, ale nikt nikogo przecież nie zmusza do udziału, a zawsze można też zgłosić swoje zastrzeżenia do Alesa.

Dodam jeszcze, że m.in. w konsekwencji ostatnich wydarzeń zaczynamy prace nad kolejną aktualizacją Regulaminu. Będzie jeszcze w tej sprawie odpowiednie ogłoszenie na stronie EL, ale już teraz możecie pomyśleć nad potencjalnymi usprawnieniami, czy kwestiami wymagającymi zmiany, chociażby dla uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych.

Nie ukrywam, że chciałbym już zostawić tę sprawę za sobą, ale jeżeli chcielibyście, abym rozwinął któreś z zagadnień, to postaram się nie zwlekać z dodatkowymi wyjaśnieniami.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-01-11, 15:24   

angst napisał/a:
Będzie jeszcze w tej sprawie odpowiednie ogłoszenie na stronie EL, ale już teraz możecie pomyśleć nad potencjalnymi usprawnieniami, czy kwestiami wymagającymi zmiany, chociażby dla uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych.

Moim zdaniem regulamin jest ogólnie ok. Sprawa pand polegała na administracyjnym dodaniu gracza, ale nie o tym chcę pisać (skomentowałem to już parokrotnie). Poza punktem 8.1 zmiany kosmetyczne.

4.2. EL season begins on the first Monday of November.
Sezon zaczął się w październiku.
6.9. In case the teams do not agree about match date, the default match date (ADMIN date) is the last Sunday of the round at 10 am.
Admin date nie jest o godzinie 10.
7.1. The team match must start no later than 10 minutes after the agreed time (20 minutes in case of ADMIN date).
Może nie musi, lecz powinien.
7.2. The captain of the first team (listed on the left in the ”Current round” section) shall prepare the pairings during the whole match. The pairings must be written in the public chat. It is allowed to delegate this duty to the captain of the 2nd team, if both captains accept this.
Nie ma publicznego chata. Poza tym ok.
8.1. A player can join chosen team anytime. A captain can accept new player during every even round, however only after his team's match is finished in this round.
Jeżeli kapitan wie iż nie zdąży dodać gracza przed 23:59 (ostatnia niedziela rundy parzystej), musi napisać wniosek do komisji/administratora (na forum ogólnym). Wniosek ten musi być jednak złożony przed 23:59.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-01-11, 18:54   

Dzięki za uwagi!

Część rzeczy nie była formalnie zaktualizowana zmianą Regulaminu, ale zmiany ogłaszane były na Forum (np. w odniesieniu do admin date). Teraz chcemy przygotować zaktualizowaną wersję, dodatkowo uwzględniając uwagi "racjonalizatorskie". Ja np. będę optował za usunięciem 8.1. albo ewentualnie za rezygnacją z odd/even.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Usiek 
Prezes



Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 578
Skąd: Radziejowice
Wysłany: 2014-01-11, 19:55   

Tak, również jestem za usunięciem tego punktu. Właściwie dlaczego został wprowadzony podział "odd/even"?
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-01-25, 15:07   

Harmonogram pozostałych do rozegrania spotkań 5. rundy

Sobota 25.01
15:30 Czech Payback - WayToTheSun

Niedziela 26.01
11:00 Violent Pandas - Dark Team
16:00 The Lords of XO - Outsiders
17:00 Light Team - Polar Bears
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-01-26, 23:04   

Nieoficjalne pary 6. kolejki:

1. Final Fantasy : The Lords of XO
2. Violent Pandas : Light Team
3. Dark Team : Company
4. Luffarna : Czech Payback
5. No To Co : Demons and Wizards
6. Polar Bears : Thunderstorm
7. Outsiders : Slovenian Dragons
8. Czech Payback B : WayToTheSun

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-02-14, 01:26   

Rozkład par na ostatni weekend rundy:

Niedziela 16.02

17:00 Violent Pandas - Light Team
17:00 Polar Bears - Thunderstorm
17:00 Final Fantasy - The Lords of XO (admin date dla tych drużyn)
18:00 Luffarna - Czech Payback
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-02-16, 19:58   

Pary (nieoficjalne) kolejnej rundy:

1. The Lords of XO - Violent Pandas
2. Czech Payback - Final Fantasy
3. Demons and Wizards - Light Team
4. Polar Bears - Dark Team
5. Company - Luffarna
6. Thunderstorm - Outsiders
7. Slovenian Dragons 1 - Czech Payback B
8. WayToTheSun - No To Co

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-03-07, 15:16   

Harmonogram gier na ten weekend:

Niedziela:
17:15 Polar Bears - Dark Team
18:00 The Lords of XO - Violent Pandas
19:00 Slovenian Dragons 1 - Czech Payback B
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-03-09, 22:18   

Nieoficjalne pary VIII kolejki:

1. Final Fantasy - Demons and Wizards
2. Violent Pandas - Company
3. The Lords of XO - Polar Bears
4. Outsiders - Czech Payback
5. Light Team - Dark Team
6. Luffarna - Slovenian Dragons 1
7. WayToTheSun - Thunderstorm
8. No To Co - Czech Payback B

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group