Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

Turnieje - Ostatni Tur w roku 2007...

bmac - 2007-09-29, 14:31
Temat postu: Ostatni Tur w roku 2007...
Po dłuższych deliberacjach Zarząd podjął /opierając się na głosowaniach w ankiecie i swoich na kolejnych posiedzeniach/ następującą decyzję:

Ostatnia, dwudniowa i dwu-turniejowa impreza PSGRiP odbędzie się w Warszawie, w znanej większości Szkole Alicecoopera, 40 L.O. ul Stryjeńskich 21. Spośród kilku wariantów przyjęty został 2-gi z modyfikacjami wyglądający tak:

wariant 2 gomoku bez eliminacji + grill + pente

Pierwszy dzień 10.11.07
MP Gomoku 13 rund 20 minut na zawodnika (bez przerw!) 8h.40min. - sobota od 9 rano do 17.40->17.55 po południu, Uwaga!Uwaga! SWAP 2 będzie obowiązywał na tym Turnieju
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków PSGRiP 1h30min. - sobota od 18.00 do 19.30
Grill obok szkoły od 20.00 wzwyż + rozdanie nagród za MP Gomoku

Drugi dzień 11.11.07
Turniej Pente 7 rund 20 minut na zawodnika - 4.40 - niedziela od 10 rano do 14.40
Turniej Gomoku blitz 9 rund 4 minuty na zawodnika - 1h.12min. niedziela od 15.00 do 16.15
Rozdanie nagród za Turniej Pente, dyplomy za Gomoku blitz, dyplomy za cykl GP i zakończenie imprezy.

Zapisy będą ogłoszone w dziale Turnieje na stronie www.gomoku.pl na początku tygodnia. Uwaga! na turniej, do szkoły można przyjeżdżać NIE WCZEŚNIEJ niż od 19.00 w wigilię otwarcia imprezy, czyli od 19.00 w piątek!


s3v3n - 2007-09-29, 18:36

pente sie bedzie konczyc o 14.40, a nie 12.40.. chyba ze chceciecie zaczac o 8, ale mam nadzieje, ze nie ;)
dragon_katowice - 2007-09-29, 21:29

jak dla mnie to super :)
Muchal - 2007-09-29, 22:06

dla mnie też, zwłaszcza że noclegi za darmo (?) :) chociaż że pente nie lubie to i tak zagram :) :):):) będzie jakaś zrzutka na tego gryla?
Zawrat - 2007-09-29, 22:07

Witam!

Czy sobotni turniej w gomoku nie skończy się aby około 19.00? Jeśli od 10.00 i jeśli trzynaście rund - 8 h 40 min. to wychodzi przed 19.00.

Zawrat

spavacz - 2007-09-30, 00:16

Zapowiada się niezły turniej :D
bad_mojo - 2007-09-30, 02:39

Będzie grany swap2 w gomoku?
bmac - 2007-09-30, 04:21
Temat postu: Przepraszam ...
... za błędy czasowe, to moja wina, początkowo miało być 13 rund, potem 11 i z powrotem 13 i wcześniej zaczynane, i później, i wcześniej, nie mam, czego nie kryję turniejowego doświadczenia )) nio może lekkie organizacyjne. Swap 2 nie jest przewidziany, ale gdyby miał zwiększyć gwałtownie frekwencję to będzie, czemu nie? Teraz w zasadzie czekamy na Wasze komentarze.

bmac

PS.: Zapewniam Turniej będzie niezły nie tylko dlatego, że będą po raz pierwszy w historii dofinansowania dojazdu, będzie to powrót do źródeł, lepsza powtórka Pierwszego Turnieju w historii PSGRiP.... Będzie Babcia Pączkowa, patrzcie, pierwszy cud, z piernikami!, będą pączki na MP Gomoku, będzie kawa, herbata, będzie Nasza atmosfera.... piwo będzie na grillu, póki co przewidziany jest keg 50-ciolitrowy marki Tysssskie! odpowiedzialny: Smoczek... hi,hi... i niestety smutna wiadomość: grill JUŻ jest dofinansowywany, w związku z tym wstęp tylko 15 pln od osoby, ale chyba nikt nie zrezygnuje??? A za 50 latek PraBabcia Pączkowa będzie opowiadała wnukom robiąc na drutach, jak to drzewiej bywało... przy kamyczkach hi hi... SWAP 2 już jest....

roy_ - 2007-09-30, 09:06

hej hej
jak mówiłem mnie nie będzie 10 listopada... ehhh zły termin na maxa

maestro - 2007-09-30, 10:07

bmac napisał/a:
Swap 2 nie jest przewidziany, ale gdyby miał zwiększyć gwałtownie frekwencję to będzie, czemu nie?


I całe szczęście, zresztą nie wierzę by swap2 mógł mieć w przyszłości pozytywny wpływ na frekwencję.

Poza tym wyglada na to, że będziemy mieli naprawdę fajny turniej :)

bmac - 2007-09-30, 10:18
Temat postu: Masz tyle czasu jeszcze Marcinku, że możesz wszystko zmienić
dlatego ogłaszamy stosunkowo wcześnie..... a jak Ci się nie uda, to cóż, będziesz w niebie o jeden grill później, bo piwo w dobrym towarzystwie jest pyszszszzne....

bmac

PS.: Mięsiwa będzie jeszcze więcej niż poprzednim razem na osobę, a wtedy chyba nie zabrakło, tym bardziej, że przez cały dzień nie będziemy jedli niczego konkretnego...
W różnościach będzie naprawdę pyszna kaszanka, biała kiełbasa parzona, kiełbasa podlaska, karkówka i piersi z drobiu, do tego chlebek, ogóreczki, chrzan, musztarda i ketchup. Kaszankę, białą i podlaską od tego dostawcy Ja jadam z własnego grilla, a wierzcie mi, nie mam w zwyczaju jeść byle czego.... reszta typowa

ptyl - 2007-09-30, 10:53

hymm...ja w sprawie noclegów. Czy rzeczywiście za darmo (odmówie zarezerwowny mariott i wezmę spiwór) :)
bmac - 2007-09-30, 12:00
Temat postu: Pewnie..
... jedynymi obowiązkami jest nie niszczyć, nie śmiecić, nie hmmm chooligan-ić, i tym podobne...
karimata lub dymany materac jest niezbędny, nio i śpiwór..... opłat nie ma...
pod koniec /w niedzielę/ sprzątamy całość

bmac

PS1.: napisałem dymany? no nie, fuj, dmuchany....
PS2.: napisałem dmuchany? no nie, fuj, pompowany...
no spód pod śpiwór jest potrzebny hihi

_OLSZTYNIANKA_ - 2007-09-30, 12:29

No,no nasz Prezio myśli tylko o jednym :D
ermijo - 2007-09-30, 12:45

Bardzo możliwe że wpadnę na turniej:)
dein - 2007-09-30, 12:51

Bardzo lubie karkowke :-) .
bad_mojo - 2007-09-30, 13:31

Nie chcę być egocentryczny, ale niestety nie zagram dopóki nie będzie swap2.
szarlott - 2007-09-30, 14:19

Ale przybyć możesz ;) Ja na razie jestem na TAK :)
arczi - 2007-09-30, 14:50

Kilka uwag i pytań do ojca prowadzącego odnośnie turnieju:)

Mp w gomoku nie poprzedzane eliminacjami jak w Krakowie?
Gomoku blitz na 4minuty brzmi kuriozalnie:)
Mp w pente i tylko jedna gra bez rewanżu?

Czy dofinansowanie dojazdu oznacza zwrot kasy za benzynę czy jak?
(postoje w mcdonaldzie tez sa refundowane:P?)
Czy beda przewidziane nagrody finansowe tudzież jakieś souvenir'y?

bmac - 2007-09-30, 15:25

arczi, Prezio Tatełe odpowiada:

ad 1.: tak, nie poprzedzone
ad 2.: niech brzmi, w planach było 7rund x 5 min
ad 3.: tak, tylko jedna
ad 4.: jeżeli za benzynę to do wysokości PKP: xyz->Wawa->xyz
jedzenie szajsu typu MAC D.... KFC, jest zawsze na własne ryzyko ))
ad 5.: nagród finansowych NIE BĘDZIE, souveniry jak się uda..))

To, że dostałeś taką odpowiedź , a nie inną, jest wypadkową wielu rzeczy kumulujących się w Naszym Stowarzyszeniowym Życiu od lat.....

NIE CHCIAŁBYM PISAĆ NA TYM FORUM PUBLICZNIE O TYM, ALE SŁUŻĘ SWOJĄ OSOBĄ..... to nie temat tutaj i na chwilę obecną, namiary na mnie dostaniesz na priv

bmac

PS.: Słowo/formuła "Ojciec Prowadzący" jest już w naszej Rzeczywistości zarezerwowane, jest numero uno i potem długo, długo nic...... samo wpadnięcie na tę listę może być niebezpieczne, wolę inne sformułowania, w kolejności te, jakie najbardziej lubię:

-Mechaniczna Pomarańcza
-Prezio
-Tatełe
-Los Adminos
- ...
- ...
-bmac
-Prezes PSGRiP

aha, i lista jest nadal otwarta hihi... a wszystkie akceptuję....


Ece - 2007-09-30, 15:25

bmac napisał/a:
[...]karimata lub dymany materac jest niezbędny[...]
Tu się nie zgodzę. Wiem że nie ma materaców, ani nawet dywanów. Ale ja, po pierwszym spaniu na podłodze owinięty cienkim kocykiem, uważam że już posiadanie śpiwora to luksus :D

Arczi, jest to rozwiązanie kompromisowe, wynikające przede wszystkim z braku czasu. Podejrzewam, że gdyby pojawiło się inne, zdaniem większości chętnych lepsze rozwiązanie, zostało by ono wdrożone. Jeszcze jest czas na zmiany.

Dofinansowanie to już Maćka działka :) Ważne, żeby jak najwięcej osób przyjechało.

bmac - 2007-09-30, 15:41

bad_mojo, to nie graj, wpadnij na grilla.....
Zawrat - 2007-09-30, 15:44

Hi!

Nie jestem "ojciec prowadzący", ale na jedno z pytań odpowiem. Te 4 minuty to mój pomysł. Jest to co najmniej "dziwny" czas - mamy jednak 9 rund. To pewien kompromis między liczbą rund, a czasem na grę. Inną propozycją był blitz na 5 minut, ale 7 rund. O ile 5 minut byłoby jak najbardziej właściwe, to uważam, że 7 rund na blitza - zdecydowanie za mało.

Pozdrawiam - Zawrat

adik - 2007-09-30, 16:54

Kurcze, nie chce nikomu robic nadziei i powodowac naglego wzrostu frekwencji, ale jesli tylko uda mi sie zebrac jakas niepotrzebna kase, to wpadne. Jestem juz doswiadczonym PKP-userem, wiec - a'propos moich problemow sprzed dwoch-trzech lat - po prostu powiem, ze wybieram sie do Wawy, wezme spiwor, pare gazet i przezyje.

Mam tylko nadzieje, ze rozpoznam chociaz z 50% osob, i że mnie z 50% osob rozpozna.

No, to by bylo na tyle.

Do zobaczenia.

bad_mojo - 2007-09-30, 17:03

Może zamieść tu w takim razie jakieś swoje zdjęcie. :)

Może by tak wywiązać jakąś dyskusję na temat tego swap2? Uwaga, chyba założę ankiete.

adik - 2007-09-30, 18:08

Wole niczego nie zamieszczac, element zaskoczenia sie przyda, moze przyciagnie wiecej fanow do Warszawy.

Ej, Mojo, a moze lepiej najpierw zawiazac jakas dyskusje? Albo nawiazac? Albo podwiazac? Nie wiem, ale "wywiazac" mi wybitnie nie pasuje. Nie wiem czemu jeszcze sie nie zorientowales, ze skoro nie poruszono na SB watku Twojej ew. absencji, a BMac spuentowal to "luz, nie graj, ale przyjedz, kazdy ziooooom sie przyda", to po prostu wszyscy maja Cie gdzies? To znaczy moze i nie maja, ale po prostu hmm.. przykuj sie do gobana, bedzie efektowniej. A pomysl z ankieta fajny, moze cos sie z tego wywiaze. Albo nawiaze? O.

bmac - 2007-09-30, 21:15
Temat postu: ))
adik, cześć Adiku, to niestety tylko Ja napisałem Ci zaproszenie na GG.... a fanów pewnie nie przyciagniesz, może fanki ...? przyjedź z Karoliną, będzie mi miło poznać...

bmac

PS.: ankieta powstała samorzutnie, no nie, mojorzutnie , Ja sformułowałbym ten temat troszkę inaczej, ale cóż, vox populi...

maestro - 2007-09-30, 21:38

bad_mojo napisał/a:
Może by tak wywiązać jakąś dyskusję na temat tego swap2?


Jako wstęp do takiej dyskusji proponuję wymienienie przynajmniej 2-3 korzyści (poza neutralizacją schematów-rozrzutek - bo to był chyba jedyny cel powstania nowej opcji), jakie przynosi swap2. Bo ja nie widzę żadnych.

Muchal - 2007-09-30, 22:12

czarny_kot, według mnie kolejną korzyścią swap 2 będzie atrakcyjność gier... analizowanie tych 2 kolejnych ruchów może być bardzo ciekawe, ja osobiście lubie próbowac nowe rzeczy , a jak chcesz to przeciez nie ejst powiedziane ze musisz grać swap2, można grać jak w zwykłym swapie :) prawdziwy mistrz Polski to nie powinna być osoba która rozkminiła na maxa jakis shcemat, tylko osoba, która potrafi wybrnąć w sposób niekonwencjonalny z każdej sytuacji...

takie jest moje skromne zdanie na ten temat ;)

pozdro

wicherek - 2007-09-30, 22:24

czarny_kot napisał/a:
bad_mojo napisał/a:
Może by tak wywiązać jakąś dyskusję na temat tego swap2?


Jako wstęp do takiej dyskusji proponuję wymienienie przynajmniej 2-3 korzyści (poza neutralizacją schematów-rozrzutek - bo to był chyba jedyny cel powstania nowej opcji), jakie przynosi swap2. Bo ja nie widzę żadnych.


1. Srawdzenie odmiany tak jak wszystkich innych dotychczas wraz z udostenieniem jej przez mafa na kurnik

2. zeby gry w renlibie w mniejszym stoniu sie powtarzaly (z mniejszym prawdopodobienstwem)

3. dla mnie, dla bad_mojo, i dla innych graczy nie znajacych zadnych schematow, oraz dla tych ktorym nie widzi sie przegrywanie w 5 minut, i czekania 4 razy wiecej na kolejna rozgrywke z wysokim prawdopodobienstwem powtorki sytuacji w nastenej rundzie.

4. swap2 to czasem rowniez swap, o ile otwarcie jest wyrownane dla obu stron -- takim nie mam nic do zarzucenia, i nie bede korzystal ze swapa2 gdy tylko ktos mi takie zagra.

5. ciagle szukam....

ps, czekam na rew, i jakbys mogl wymienic mi plusy swap-a

maestro - 2007-09-30, 23:06

Muchal napisał/a:
analizowanie tych 2 kolejnych ruchów może być bardzo ciekawe


Nie wiem, co jest ciekawego w analizowaniu dwóch dodatkowych bloków na samym początku, sprawiających tylko, że gra jest bardziej defensywna.

Muchal napisał/a:
prawdziwy mistrz Polski to nie powinna być osoba która rozkminiła na maxa jakis shcemat


Absolutnie się zgadzam, ale zarazem uważam, że to takiego cudu, aby ktoś osiągnął wielki sukces wyłącznie dzięki wykutemu schematowi - nigdy nie będzie. A to, że niektórzy lepiej znają/pamietają pierwsze ruchy w openach rogowych czy pro- to nie jest wystarczający poziom trudności, by ogrywanie takich osób było równoważne z uznaniem wysokich umiejętności?

wicherek napisał/a:
Srawdzenie odmiany tak jak wszystkich innych dotychczas wraz z udostenieniem jej przez mafa na kurnik


Myślę, że najpierw powinna się ona sprawdzić - i to w bardziej przekonujący sposób - właśnie na kurniku. A prawda jest taka, że swap2 rewolucji na kurniku nie wywołał ani tłumów nie porwał.

wicherek napisał/a:
2. zeby gry w renlibie w mniejszym stoniu sie powtarzaly (z mniejszym prawdopodobienstwem)


Chyba mało kto przepisuje do renliba partie z turniejów gomoku na żywo. Z renju owszem, ale z gomoku to raczej rzadkość.

wicherek napisał/a:
3. dla mnie, dla bad_mojo, i dla innych graczy nie znajacych zadnych schematow, oraz dla tych ktorym nie widzi sie przegrywanie w 5 minut, i czekania 4 razy wiecej na kolejna rozgrywke z wysokim prawdopodobienstwem powtorki sytuacji w nastenej rundzie.


Wydaje mi się, że nawet w przypadku rozrzutek - jak ktoś ma dany schemat bardzo szczegółowo opracowany - to nawet swap2 nie okaże się wybawieniem. Nie każdy lubi (a właściwie to pewnie większość nie lubi) dostać open, który nie wiadomo zupełnie jak grać - ale takie są zasady gomoku, że stawiać rozpoczęcie można gdzie się chce.

wicherek napisał/a:
jakbys mogl wymienic mi plusy swap-a


3 główne zalety:

1. jest popularny - naturalną koleją rozwoju graczy na kurniku jest przechodzenie od standardu do swapa, który wybiera dość pokaźna ilość graczy. Nawet tych, którzy dopiero zaczynają grać swapa można zachęcać do turniejów, nie zaskakując ich zupełnie odmienną formą rozgrywek - po prostu na turniejach na żywo gra się to, co zwykle gra się na kurniku. Tutaj nie widzę żadnej roli popularyzacyjnej, jaką mógłby spełniać swap2.

2. Jest (niemal) oficjalny - swapa gramy w większości turniejów oficjalnych, w IPP, meczach międzynarodowych i EL. Jeśli by chcieć rewolucji w gomoku, to zamiast na początek zmieniać zasady turniejów na żywo - lepiej byłoby pierw we wszystkich tych rozgrywkach zastąpić swapa swapem2.

3. Jest dostatecznie zbilansowany - przecież zwykłym swapem zarówno na żywo, jak i w realu rozegrano mnóstwo równych, stojących na wysokim poziomie partii! Gdzie o wszystkim decydowały umiejętności graczy. Nie widzę powodu, by większość równych otwarć, zwłaszcza rogowych, przy bandzie, miała być "chroniona" możliwością zmiany poprzed dodanie kolejnych kamieni.

wicherek - 2007-10-01, 00:47

czarny_kot napisał/a:


Myślę, że najpierw powinna się ona sprawdzić - i to w bardziej przekonujący sposób - właśnie na kurniku. A prawda jest taka, że swap2 rewolucji na kurniku nie wywołał ani tłumów nie porwał.


Nie porwal, ale co z tego skoro w glosowaniu wiekszosc osob zaglosowaloby na swap2? (przykladowo) najwiecej na kurniku jest 1minotowcow (albo przynajmniej 50%) czy to oznacza, ze na turnieju to najbardziej optymalny czas do grania? mi nawet odpowiada, ale co na to chaosu ?;]

czarny_kot napisał/a:


Chyba mało kto przepisuje do renliba partie z turniejów gomoku na żywo. Z renju owszem, ale z gomoku to raczej rzadkość.


to byl tylko taki przyklad, miedzy wierszami chodzilo mi o to, ze duze jest prawdopodobienstwo w swap powtarzanych kombinacji, i tych samych otwarc na kilku stolach.

czarny_kot napisał/a:


Wydaje mi się, że nawet w przypadku rozrzutek - jak ktoś ma dany schemat bardzo szczegółowo opracowany - to nawet swap2 nie okaże się wybawieniem. Nie każdy lubi (a właściwie to pewnie większość nie lubi) dostać open, który nie wiadomo zupełnie jak grać - ale takie są zasady gomoku, że stawiać rozpoczęcie można gdzie się chce.


"ale takie sa zasady gomoku"? tylko przytwierdzasz tym mnie w przekonaniu, ze gomoku to nic tylko nauka otwarc, co jest przykre troche jesli o przyszlosc kulek chodzi. Watpie by ktos mial taka finezje, zeby po otwarciu swap2 wiedzial, gdzie ma postawic kulke i kontynuowac wyuczone przez niego sw.

czarny_kot napisał/a:

3 główne zalety:

1. jest popularny - naturalną koleją rozwoju graczy na kurniku jest przechodzenie od standardu do swapa, który wybiera dość pokaźna ilość graczy. Nawet tych, którzy dopiero zaczynają grać swapa można zachęcać do turniejów, nie zaskakując ich zupełnie odmienną formą rozgrywek - po prostu na turniejach na żywo gra się to, co zwykle gra się na kurniku. Tutaj nie widzę żadnej roli popularyzacyjnej, jaką mógłby spełniać swap2.

2. Jest (niemal) oficjalny - swapa gramy w większości turniejów oficjalnych, w IPP, meczach międzynarodowych i EL. Jeśli by chcieć rewolucji w gomoku, to zamiast na początek zmieniać zasady turniejów na żywo - lepiej byłoby pierw we wszystkich tych rozgrywkach zastąpić swapa swapem2.

3. Jest dostatecznie zbilansowany - przecież zwykłym swapem zarówno na żywo, jak i w realu rozegrano mnóstwo równych, stojących na wysokim poziomie partii! Gdzie o wszystkim decydowały umiejętności graczy. Nie widzę powodu, by większość równych otwarć, zwłaszcza rogowych, przy bandzie, miała być "chroniona" możliwością zmiany poprzed dodanie kolejnych kamieni.


ad1
Mylisz sie, w kurniku "znana" odmiana jaka jest grana to jedynie standard (90%)? idac Twoim tokiem rozumowania powinnismy skuic sie wlasnie nad ta odmiana. Swap to odmiana, ktora prawie nikt z kurnika nie gra, wiec wybierajac przez wiekszosc grajacych na kurze nie jest najlepszym pomyslem, bo albo bylby to system standard, 5m, albo swap, 1m

ad2
Moze masz i racje, tylko ze brak zmiany tej reguly to tylko wola organizatorow

Maf woli zeby turnieje byly swap, i jest swap
Angsr na IPP woli grac swapem, i jest swap

Jesli ja bylbym organizatorem, lub bad_mojo na pewno ta regula zmienilaby sie...

Ad3
Skad wiesz, ze zadecydowala sila gracza? moze to wlasnie schematy zadecydowaly o miejscach na podium? (w niektorych sytuacjach na pewno)

angst - 2007-10-01, 09:09

wicherek napisał/a:

Maf woli zeby turnieje byly swap, i jest swap


Jest też turniej swap2 we wtorki i to na 7 minut. Kwestia przekonania MAFa i podejrzewam, że nie robiłby zbyt wielu problemów z odwróceniem proporcji. W pewnym sensie to my wytyczamy standardy, bo profesjonalnie się gomoku zajmujemy.

wicherek napisał/a:
Angsr na IPP woli grac swapem, i jest swap

Co do mnie (rozumiem, że powyżej mamy do czynienia z literówką ;) ), to wcale nie jest prawdą, co napisałeś, bo jak widać w innym temacie sam nie wiem, którą wersję preferuję. Tradycyjnie gramy w IPP swap, bo na moją prośbę o dyskusję na temat zasad rozgrywania IPP (a konkretnie ich zmiany) ilość odpowiedzi (również w kwestii przejścia na swap2) była marginalna.

Dlatego utrzymałem obowiązujące do tej pory zasady, które ewoluują od początku IRP (można to prześledzić). Zgadza się, ja ustalam zasady, ale trzymam się z daleka od dobierania ich pod kątem własnego widzimisię. To tyle gwoli wyjaśnienia :)

Pozdrawiam

Angst

maestro - 2007-10-01, 11:33

wicherek napisał/a:
"ale takie sa zasady gomoku"? tylko przytwierdzasz tym mnie w przekonaniu, ze gomoku to nic tylko nauka otwarc, co jest przykre troche jesli o przyszlosc kulek chodzi. Watpie by ktos mial taka finezje, zeby po otwarciu swap2 wiedzial, gdzie ma postawic kulke i kontynuowac wyuczone przez niego sw.


Po prostu wydaje mi się, że niektóre rozrzutki (te, gdzie kulki znajdują się po calkiem innych częściach planszy) ciężko jest zbilansować nawet swapem2.

wicherek napisał/a:
Mylisz sie, w kurniku "znana" odmiana jaka jest grana to jedynie standard (90%)? idac Twoim tokiem rozumowania powinnismy skuic sie wlasnie nad ta odmiana. Swap to odmiana, ktora prawie nikt z kurnika nie gra, wiec wybierajac przez wiekszosc grajacych na kurze nie jest najlepszym pomyslem, bo albo bylby to system standard, 5m, albo swap, 1m


Wiem, co jest najbardziej znane. Dlatego uważam, że odmianą oficjalną powinna być ta, która jest w miarę dostatecznie wyrównana i w miarę popularna - oba te kryteria spełnia zwykły swap.

wicherek napisał/a:
Skad wiesz, ze zadecydowala sila gracza? moze to wlasnie schematy zadecydowaly o miejscach na podium? (w niektorych sytuacjach na pewno)


Wiem, bo wiele gier widziałem. I stąd uważam, że wyolbrzmiana jest rzekomo decydująca rola schematów przez zwolenników swapa2.

lutalek - 2007-10-01, 13:24

czarny kot napisał:
Cytat:

Muchal napisał/a:
prawdziwy mistrz Polski to nie powinna być osoba która rozkminiła na maxa jakis shcemat


Absolutnie się zgadzam, ale zarazem uważam, że to takiego cudu, aby ktoś osiągnął wielki sukces wyłącznie dzięki wykutemu schematowi - nigdy nie będzie. A to, że niektórzy lepiej znają/pamietają pierwsze ruchy w openach rogowych czy pro- to nie jest wystarczający poziom trudności, by ogrywanie takich osób było równoważne z uznaniem wysokich umiejętności?


niestety, co najmniej dwa razy w historii turniejowej takie przypadki miały już miejsce kiedy rozrzutka w swpa'ie wypaczyła trochę wyniki:
- pierwszy raz na turnieju w Poznaniu, wygrał go adik "załatwiwszy" wszystkich swoją rozstawką, która była na tyle skuteczna, że 20-25 min na gracze nie pomogło nawet najlepszym wybrnąć z opresji
- druga analogiczna historia miała miejsce na turnieju w Bytomiu, ondek swym szpagatem załatwił wsszystkich

wydaje mi sie, że właśnie granie wyuczonymi rozstawkami jest też jedną z głównych przyczyn, dla których spadła popularność gomoku, potencjalni adepci szybko się zniechęcają grając z takim schematowcem, dlatego uważam, że przynajmniej turniej blitz'a powinien zostać rozegrany wg zasad swap2,
granie na 4 min schematem, jest stratą czasu, swap2 daje przynajmnie możliwość obrony lub potencjalnego zneutralizowania otwarcia

iec - 2007-10-01, 13:48

lutalek napisał/a:

niestety, co najmniej dwa razy w historii turniejowej takie przypadki miały już miejsce kiedy rozrzutka w swpa'ie wypaczyła trochę wyniki:
- pierwszy raz na turnieju w Poznaniu, wygrał go adik "załatwiwszy" wszystkich swoją rozstawką, która była na tyle skuteczna, że 20-25 min na gracze nie pomogło nawet najlepszym wybrnąć z opresji
- druga analogiczna historia miała miejsce na turnieju w Bytomiu, ondek swym szpagatem załatwił wsszystkich

wydaje mi sie, że właśnie granie wyuczonymi rozstawkami jest też jedną z głównych przyczyn, dla których spadła popularność gomoku, potencjalni adepci szybko się zniechęcają grając z takim schematowcem, dlatego uważam, że przynajmniej turniej blitz'a powinien zostać rozegrany wg zasad swap2,
granie na 4 min schematem, jest stratą czasu, swap2 daje przynajmnie możliwość obrony lub potencjalnego zneutralizowania otwarcia


Yes, the faster the game, the more appropriate would be the use of swap2.
Already for long time I wish that kurnik 1 minute tournaments on saturday were played by swap2 rules.

But also, what czarny_kot is saying is true, it's hard to balance some sharp opens with just 2 additional stones, but at least memorizing for the player who plays them is not that easy then.

Personally, I would prefer swap2. If someone wants, he doesn't need to use those 2 additional stones and I believe, even for a beginner there's not huge difference between adapting to swap and swap2.

bad_mojo - 2007-10-01, 21:21

czarny_kot napisał/a:
Po prostu wydaje mi się, że niektóre rozrzutki (te, gdzie kulki znajdują się po calkiem innych częściach planszy) ciężko jest zbilansować nawet swapem2.

To tylko na korzyść gościa to rozstawiającego, ja jednak chciałbym mieć wybór, że jednak mogę próbować to bilansować, jak mi się nie uda, to punkt dla rozstawiającego.

dragon_katowice - 2007-10-01, 22:17

widze dwa tematy o swapie/swapie2

i tutaj tez zdecydowanie popieram lutalka

"szpagat ondika" to było dobre :)
do tej pory go pamiętam

ermijo - 2007-10-01, 22:29

MOje zdanie jest takie, że aby używać swap 2 potrzeba conajmniej tyle samo czasu co na swap. BO i tak trzeba wiedzieć o co chodzi w rozrzutce, aby móc spróbować ją zbalansować, co nie jest łatwe. Ale z 2 strony wtedy 2 graczy nie wie jak to grać - jestem za swap 2 zdecydowanie.
(dobry gracz powinien poradzić sobie z każdym otwarciem swap i cieszyć się jak ktoś da rozrzutkę, co do których już praktycznie nie da się zaskoczyć przeciwnika bo "materiał się wyczerpał").
P.S. Swap 2 nikomu w niczym nie przeszkadza, no chyba że ze standardu ktoś przerobi na pro , w którym 2 przeciwnik jest słabszy - ale po co ?

bad_mojo - 2007-10-02, 00:55

Poza tym, jeżeli ktoś nie rozumie zasad swap2, to od razu powinien sobie dać spokój z tą grą.
Paveo - 2007-10-02, 06:33

bad_mojo napisał/a:
Poza tym, jeżeli ktoś nie rozumie zasad swap2, to od razu powinien sobie dać spokój z tą grą.


Bodzio, powiedz to Ty setka osób ktore na kurniku graja standard to Cie wyśmieją

pozdrawiam Pavcio


ps. papa mykam do szkoły:D uczyc sie, haha :mrgreen:

roy_ - 2007-10-02, 10:51

b macku ja rozumiem ze wcześnie podajesz info o turnieju jednak 10 listopad to stała data w moim roku i mówiłem o tym głośno przed ogloszeniem takiego terminu.
...niestety nie wpadnę na 100%%

Chaosu - 2007-10-02, 17:28

ermijo napisał/a:
Moje zdanie jest takie, że aby używać swap 2 potrzeba conajmniej tyle samo czasu co na swap. I tak trzeba wiedzieć o co chodzi w rozrzutce, aby móc spróbować ją zbalansować, co nie jest łatwe.

. . .I ermijo trafił tutaj w samo sedno, choć jestem za swap2 (nie znam schematów, a reguły przewidują, że nie trzeba dokładać kamieni to jest dla niektórych opcja) to niestety w wypadku swap2 trzeba (mi) jeszcze więcej czasu, bo o ile przy zwykłym swapie myślę nad wyborem koloru, to w swap2 trzeba poświęcić dodatkowo czas na analizę kolorów pod kątem dołożenia dwóch kamieni, a potem jeszcze wymyślić te najlepsze pozycje!

wicherek - 2007-10-02, 20:43

nikt Ci nie kaze robic w czasie partii ze swap-a swap-a2 wystarczy jesli ograniczysz sie tylko do analizy ruchow, wybor odmiany bedzie zalezec od Ciebie.
Chaosu - 2007-10-02, 21:42

. . .Wicher, będzie zależał ode mnie wybór odmiany... i co? Kiedy ja chcę wybrać swap2 i chcę myśleć krok op kroku co zrobić! I mając taką możliwość chciałbym ją wybrać. Zwróciłem uwagę na brak czasu, a Ty mi mówisz że zawsze mogę wybrać swap. Pomyśl teraz, że Ci którzy nie przyjeżdżają na turnieje, których tak bronisz, i dla których tak walczysz o swap2 mogą mieć ten sam problem. Mogą podać właśnie taki argument. Po co mają przyjeżdżać, nawet jak będzie swap2 skoro nie będzie dość czasu na to? Chcę zwrócić uwagę na to że swap2 wprowadza kolejny etap gry który wymaga dodatkowego czasu do namysłu.
jopq - 2007-10-03, 01:16

świat lubi proste rozwiązania, można wprowadzić swap3 i grać turnieje na dwóch gobanach :)
wicherek - 2007-10-03, 01:19

na sposoby sa sposoby, a czas jest niewatpliwie elementem gry, i nie powinno to nikogo dziwic .

Napisz mi, kto z osob ktore regularnie przyjezdzaja na turnieje nie przyjechalby ze wzgledu na to, ze straci 1 minute zastanowienia sie nad otwarciem swapa2, a przyznam Ci racje. (procz Ciebie oczywiscie)

Chaosu - 2007-10-03, 16:50

. . .Chciałbym wyrazić swój podziw dla wszystkich, którzy zadanie trudniejsze (wybór koloru i analiza pozycji pod kątem dołożenia dwóch kolejnych kamieni) wykonują w zaledwie minutę, podczas gdy nie raz sami siedzą znacznie dłużej nad takim banałem jak wybór koloru w zwykłym swapie. Wicher, jak dla Ciebie to jest jedna minuta to ok, dla mnie to jest znacznie bardziej czasochłonne. Nie mam zamiaru nakłaniać Cię do przyznania mi racji gdy sam wyrzekasz się wartościowego i konstruktywnego myślenia mającego duży wpływ na dalszy przebieg gry dla czasu. Owszem zdarza mi się intensywnie myśleć nad pozycją gdy sytuacja jest już przegrana ale jeszcze o tym nie wiem jednak wolę przegrać na czas myśląc niż przegrać bezmyślnie.
bad_mojo - 2007-10-03, 23:07

Ja nie mam problemu, jak tylko widzę rozrzutkę nawet się nie zastanawiam, jak mógłbym to być może łatwo wygrać, zawsze stawiam dwa kamienie, żeby zrównoważyć układ, lub go po prostu zepsuć i zrobić komuś ekskrementalną nieprzyjemność.
utratos - 2007-10-07, 23:04

Kilka uwag co do planowanego turnieju (a w zasadzie kilku turniejów ):
1. Parametry Mistrzostw Polski ( Gomoku i Pente) nie licują z rangą turniejów.
Przypomnę w Krakowie graliśmy 11 rund eliminacji i 9 rund finałowych , czas na zawodnika wynosił 25 minut. Teraz jest zaledwie 11 rund a na zawodnika 20 minut. Oznacza to duży krok w tył. Zbyt mała liczba rund oraz krótki czas robią z mistrzostw Polski de facto zwykły turniej. W takim wypadku wynik mistrzostw nie będzie miarodajnie odzwierciedlał aktualnej siły graczy.
W jeszcze większym stopniu dotyczy MP w Pente. W Łodzi graliśmy 9 rund z rewanżami . Teraz ma być 7 rund bez rewanżów. Poważne turnieje w Pente gra się zawsze z rewanżami gdyż przewaga zaczynającego jest ogromna...
2. Jestem także za wprowadzeniem Swap2 na MP. Swap 2 obowiązywał na MMP i się sprawdził. Nie było tak jak mówią niektórzy, ze służył blokowaniu już początkowej pozycji . Nie, używany był za to do zbalansowania rozrzutek lub stworzenia nowych i ciekawych ( z reguły) kontynuacji znanych wariantów. Swap2 jest odpowiedzią na tzw. home preparation . Renju poradziło sobie z tym problemem stwarzając 26 standartowych otwarć . Gomoku musi jakoś odpowiedzieć na ten problem jeśli chce być traktowane jako poważna gra a zarazem jeśli chce zachować tak szeroką gamę otwarć. Swap2 jest krokiem w tym kierunku.
3. Proponuję aby plan i parametry turnieju o MP w Gomoku wyglądały tak jak te w Krakowie (11 rund eliminacji, 9 finałowych oraz 25 minut na gracza) + Swap 2.
Umożliwi to rozegranie porządnych Mistrzostw Polski. W przeciwnym wypadku prestiż tych zawodów ulegnie dewaluacji.

yossarian - 2007-10-07, 23:09

Jeśli chodzi o pente to się zgodzę. Granie bez rewanżów jest bez sensu.
s3v3n - 2007-10-07, 23:39

przeciez bialymi tez mozna wygrywac w pente...wystarczy sie przygotowac, jest kilka niepopularnych, a dobrych otwarc.
bmac - 2007-10-08, 00:39

utratos napisał/a:
...
1. Parametry Mistrzostw Polski ( Gomoku i Pente) nie licują z rangą turniejów.
2. Jestem także za wprowadzeniem Swap2 na MP.
3. Proponuję aby plan i parametry turnieju o MP w Gomoku wyglądały tak jak te w Krakowie...


ad 1. Rozumiem, że chodzi o rangę Mistrzostw Polski, z którą nie licują planowane parametry turnieju. Zgoda, to świadomy kompromis pomiędzy kilkoma wymogami oraz potrzebami PSGRiP, które równocześnie należało spełnić w tej imprezie.
ad 2. od 3 dni jest ogłoszenie, iż Swap 2 obowiązuje na tym Turnieju.
ad 3. to nie jest możliwe z powodów ww., a MP będą "porządne"

Zapraszam do dyskusji o przyszłorocznych imprezach, tam parametry sportowe MP będą na poczesnym miejscu.
Czasami należy zrobić mały krok w tył, aby większym uczynić następny.
Dewaluacja prestiżu nie następuje tylko dlatego, że się o niej wspomina (i całe szczęście!)

bmac

utratos - 2007-10-08, 11:23

bmac napisał/a:
Zapraszam do dyskusji o przyszłorocznych imprezach, tam parametry sportowe MP będą na poczesnym miejscu.
Czasami należy zrobić mały krok w tył, aby większym uczynić następny.


Pozostało sporo czasu i można podyskutować o tych MP dla dobra tych MP jak i ogólnego prestiżu tychże rozgrywek. Nie trzeba robić kroku w tył wystarczy zorganizować odpowiednio turniej. Zamiast robić dwa "prawie jak MP" można zrobić jedne porządne.

bmac napisał/a:
Dewaluacja prestiżu nie następuje tylko dlatego, że się o niej wspomina (i całe szczęście!)


Też tak sądzę ale ustalenie parametrów to nie wspominanie a konkretne decyzje mające wpływ na przebieg zawodów. Mamy w tej materii pewne standardy, których powinniśmy się trzymać .

Jestem po rozmowach z wieloma graczami, którzy również uważają , że proponowane parametry nie licują z Mistrzostwami Polski. Mam nadzieję ,że głos Mistrza Polski będzie wzięty pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

wicherek - 2007-10-08, 12:42

utratos napisał/a:


Pozostało sporo czasu i można podyskutować o tych MP dla dobra tych MP jak i ogólnego prestiżu tychże rozgrywek. Nie trzeba robić kroku w tył wystarczy zorganizować odpowiednio turniej. Zamiast robić dwa "prawie jak MP" można zrobić jedne porządne.


szkoda, ze jak byles prezesem nie byles taki madry... :roll:

bmac - 2007-10-08, 21:59
Temat postu: ..decyzje zostały podjęte
utratos napisał/a:
Pozostało sporo czasu i można podyskutować o tych MP dla dobra tych MP jak i ogólnego prestiżu tychże rozgrywek. Nie trzeba robić kroku w tył wystarczy zorganizować odpowiednio turniej. Zamiast robić dwa "prawie jak MP" można zrobić jedne porządne


.... czasu trochę zostało, ale nie będę go tracił na jałowe dyskusje "dla dobra tych MP"
...przedtem było ich wiele, te MP są kolejnymi, po nich będą następne, a po nich następne, w przyszłym roku będziemy wyznaczać standardy mam nadzieję na długo...
...długo pamiętaliśmy Pierwszy Turniej z Grillem, pamiętamy I MMP i w imię tych pamięci działamy, nie dla dobra MP, dla dobra Stowarzyszenia....
...ten krok w tył, jest w porównaniu z tym co sie działo, susem w przód...
wystarczy zorganizować odpowiednio turniej, pewnie, wystarczy... patrz Warszaw Open...., całe szczęście, że nie zapatrzyliśmy się w Twoje wzorce...
... wiesz, dlaczego są dwa "prawie" zamiast jednego "porządnego", zawsze jest to kwestia wyboru, My wybieramy kompromis, zawierający w sobie najwięcej pozytywów...


utratos napisał/a:
Też tak sądzę ale ustalenie parametrów to nie wspominanie a konkretne decyzje mające wpływ na przebieg zawodów. Mamy w tej materii pewne standardy, których powinniśmy się trzymać .


oczywiście Mamy standardy, wiele już zostało zostało naruszonych, jak lekko nagniemy prestiż MP jeszcze jeden i to tylko raz, nic się nie stanie... Prestiż tworzą Ludzie, to oni są najważniejsi, to oni zadecydowali... oby nie pozostały nam Tylko standardy

utratos napisał/a:
Jestem po rozmowach z wieloma graczami, którzy również uważają , że proponowane parametry nie licują z Mistrzostwami Polski. Mam nadzieję ,że głos Mistrza Polski będzie wzięty pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.


... wiem, że zdrowy rozsądek i myślenie dla "dobra Stowarzyszenia" zwyciężyło, już zwyciężyło, każdy, kto jest choć trochę zainteresowany problemami PSGRiP wie o co chodzi, wielu, (wierzę że każdy!), graczy "poświęci odrobinę Swego prestiżu" biorąc udział w tym właśnie Turnieju, włącznie z Mistrzami Polski

zapraszam na Turniej

bmac

adik - 2007-10-08, 23:11

A tak zeby panowie wyluzowali, bo jakos za bardzo sie wszyscy podniecaja:

Na turnieju pojawie sie z Szalem, ktory jest idolem mlodziezy w Witkowie i Gnieznie, a na miejscu dolaczy do nas jeszcze Kubol. W trojke zdominujemy te rozgrywki, wiec niech sie wiecznie niespelniony Prezes nacieszy swoimi medalami, bo je straci.

PS. BMac, wiesz, ze nie musisz wpisywac tematu posta? To pole mozesz zostawic puste, naprawde.

Muchal - 2007-10-09, 16:45

utratos napisał/a:
Też tak sądzę ale ustalenie parametrów to nie wspominanie a konkretne decyzje mające wpływ na przebieg zawodów. Mamy w tej materii pewne standardy, których powinniśmy się trzymać .


Utratos, nie chce nikomu nic wypominać ale to Ty przed samym rozpoczęciem Warsaw Open wymyśliłeś że gramy swap2, dobrze że zwycięzyła sztuka persfazji Kota... :)

Ece - 2007-10-27, 13:10

Czy ktoś jeszcze nie wie jak uzyskać dofinansowanie?

Czy agenda przedstawiona na stronie jest ostateczna (terminy, czasy, MP w Gomoku, turniej w Pente i Gomoku blitz)?

Na forum przydałoby się jasne ogłoszenie o turnieju. Ktoś, kto nie bywa często na forum, może nawet nie zauważyć, że turniej ma się odbyć. Podobnie na stronie- gdzieś tam na dole jest link. Informacje o dofinansowaniu są również w różnych miejscach po trochu. Zamiast ważnych ogłoszeń o ankietach, potrzebne jest ważne ogłoszenie o turnieju i dofinansowaniu.

P.S. Nie ma również info o turnieju na kurniku. Może MAF by wpadł na grilla :)

szarlott - 2007-10-27, 13:18

Zgadzam się z Eckiem :P
dragon_katowice - 2007-10-27, 14:54

Ece jest info o turnieju na kurniku i to przynajmniej od kilku dni
Ece - 2007-10-27, 15:19

Ano jest :) Przyjmijmy że jak się poprzednio zalogowałem, to akurat się wzięło i wyszło na herbatę :)
alicecooper - 2007-10-27, 16:25

Ece napisał/a:
Czy agenda przedstawiona na stronie jest ostateczna (terminy, czasy, MP w Gomoku, turniej w Pente i Gomoku blitz)?
jest aktualna i obowiązująca
Ece napisał/a:
Podobnie na stronie- gdzieś tam na dole jest link
na stronie jest wyróżniona na czerwono jako news, moim zdaniem wystarczająco
Ece napisał/a:
Nie ma również info o turnieju na kurniku
na kurniku informacja jest od kilku dni (dokładnie od 23.10.2007 bo prosiłem 22)
Ece - 2007-10-28, 00:24

Wchodzę na stronę i pierwsze co powinienem zobaczyć, to info o turnieju. Wzrok idzie na środek, górny lewy róg i czytam sobie ewentualnie jakieś newsy, z prawej strony reklamki i inne pierdoły. Info o turnieju w ogóle się nie rzuca w oczy. Nie czepiam się- takie są moje spostrzeżenia (bardzo chętnie usłyszę, że innym od razu wpada w oko to ogłoszenie).
angst - 2007-10-28, 08:18

Ece napisał/a:
Info o turnieju w ogóle się nie rzuca w oczy. Nie czepiam się- takie są moje spostrzeżenia (bardzo chętnie usłyszę, że innym od razu wpada w oko to ogłoszenie).

Moim zdaniem Ece ma rację. Jest ogłoszenie z prawej strony, ale nie wiem, czy od razu bym zauważył, gdybym go po prostu nie szukał.

Na forum kiedyś było fajnie wyeksponowane na stronie głównej - jeśli jest to problem mentalno-koncepcyjny, a nie techniczny, to proponuję wprowadzić modyfikacje :)

Pozdrawiam

Angst

P.S. Gdzie na Kurniku jest info o turnieju? ... Znalazłem :roll:

szarlott - 2007-10-28, 17:32

Może trochę nie na temat,ale nie wiem gdzie spytac :P Lepiej wysiąśc na Centalnym czy Zachodnim?
Johanka_z_arcu - 2007-10-28, 18:26

Na Centralnym. Idziesz w stronę Rotundy, tam wsiadasz w metro i jedziesz prawie pod szkołę :)
Zgadaj sie z kimś, kto już tę trasę pokonywał i Cię zaprowadzi :)

Ece - 2007-10-28, 22:48

Ewentualnie napisz (to tyczy się wszystkich) o której przyjeżdża Twój pociąg, to może ktoś tam by przyjechał Cię odebrać. Alibo się spotkać możesz z innymi co przyjadą.
maestro - 2007-10-28, 23:24

Każdy, kto chce w piątek późnym popołudniem lub wieczorem dostać z dworca do szkoły może dać mi znak, najlepiej na PW. Już wstępnie umówiłem się z pewnymi osobami, więc można pojechać całą grupą, albo moge przejechać się tą trasą wiecej niż jeden raz, jeśli będzie znacząca rozbieżność w godzinach przyjazdów :)
angst - 2007-10-29, 09:08

Ece napisał/a:
Ewentualnie napisz (to tyczy się wszystkich) o której przyjeżdża Twój pociąg, to może ktoś tam by przyjechał Cię odebrać. Alibo się spotkać możesz z innymi co przyjadą.


To najlepsza propozycja. Sam jestem ciekaw, kto będzie już w piątek wieczorem. Takie spotkania i wspólne czekanie na dworcu integrują :)

Poważanie się teraz zastanawiam, czy nie przyjechać już w piątek. Mógłbym wówczas kogoś podrzucić z Centralnego do szkoły. Ale musiałbym najpierw wiedzieć, kto będzie i o której godzinie. Bez tego na pewno nie podejmę decyzji, a obiecać przyjazdu w piątek i tak niestety nie mogę... :roll:

Mogę natomiast zapewnić z autopsji, że w grupie przyjemniej podróżuje się metrem :D

Pozdrawiam

Angst

Chaosu - 2007-10-31, 18:20

. . .To Kocie ty wszystko załatw i mi tylko wyślij maila o której zaczynasz kursować : )
Peaceman - 2007-11-01, 12:58

Odwołuję swój przyjazd z Eltonem na turniej.

Pozdro! :)

ptyl - 2007-11-03, 12:40

widze dużo ludzi odwołuje przyjazd wiec moze ja też odwołam ?
szarlott - 2007-11-03, 12:54

2 osoby to dużo :) ?
spavacz - 2007-11-04, 19:15

Więcej niż 1 : )

Ptyl, jedź do Wawy bo przecież muszę Ci oddać 5 browarów : P

alicecooper - 2007-11-07, 00:15

dla jadących pociągiem:
wysiąść należy na centralnym
przejść do metra w kierunku kabaty jadącego
wysiąść na stacji natolin
i przejść 10-15 min ulicą belgradzką w prawo aż będzie kościół
i po prawej jego stronie miejsce turnieju

alicecooper - 2007-11-07, 17:25

proszę klub śląski a także warszawiaków o zabranie na wszelki wypadek ze sobą plansz (swoich i klubowych)
Peaceman - 2007-11-09, 19:55

Powodzenia na Mistrzostwach Polski! Niech wygra najlepszy (ondik!)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group